КНСБ предлага да се въведе необлагаем минимум. „От доходите на всички работещи българи да се приспада минималната работна заплата и останалото да се облага с 10-те процента.
За целта трябват около 1.5 млрд. лева за сметка на бюджета, които обаче ще останат у българите и ще бъдат вкарани в потреблението", обясни предложението председателят на синдиката Пламен Димитров в сутрешния блок на Нова телевизия.
Тази и други данъчни промени ще предложи КНСБ на форум в петък, на който ще присъства и финансовият министър Владислав Горанов. Като аргумент за необлагаемия минимум, Пламен Димитров посочи, че 16 държави от ЕС имат такъв необлагаем минимум. На практика синдикатът не се отказва от плоския 10-процентне данък. По думите на синдикалния лидер, другите данъчни промени са свързани с набавянето на посочените 1.5 млрд. лева.
Пламен Димитров беше категоричен, че неравенствата в България са най-дълбоки в целия ЕС. Разликата между най-бедните и най-богатите работещи е 7.7 пъти. "Тази несправедливост се отразява и на спестяванията - 2/3 от българите нямат и един лев в банка, а в същотно време в банките има над 52 млрд. лева на депозити", коментира още Димитров.
Той обясни, че през последните години българската данъчна система постоянно ражда неравенства сред населението. "Както казва шефът на МВФ, неравенството е опасно за обществения мир", подчерта синдикалният лидер.
Сред другите предложения на КНСБ е увеличаването на данъка върху всички транзакции в банковия сектор, без това да засяга фирмите и гражданите. Тези финансови трансфери са обложени вече в 12 държави от ЕС, вкл. и Франция, като три от тях са в Централна Европа. Ако това се въведе, тези данъци могат да доведе до допълнителни приходи в рлазмер между 200 и 300 милиона лева в държавния бюджет.
Другият данък, който трябва да бъде увеличен е налогът върху дивидента. И за това предложение Пламен Димитров даде пример с няколко страни в ЕС: във Франция (30%), Германия (25%), Финландия (25%), Естония и Полша (с по 20%).
От КНСБ ще настояват да има данъчни стимули за млади семейства.