През октомври 2020 г. месечната инфлация в България се повишава с 0,6%, докато годишната инфлация се забавя до 0,8%, показват данни на Националния статистически институт (НСИ), съобщи БНР.
Индексът на потребителските цени (CPI) нараства с 0,6% спрямо септември, когато се понижи с 0,6 на сто. Това в най-рязкото увеличение на месечната инфлация от януари насам и е в резултат на силно повишаване на цените на облекло и обувки и за развлечение и култура.
На годишна база потребителската инфлация се забави през октомври до 0,8% от 0,9% през септември, отбелязвайки най-слаб растеж от края на 2016 година.
От началото на годината в нашата страна има дефлация от 0,5% (октомври 2020 г. спрямо декември 2019 г.).
Средногодишната инфлация за периода ноември 2019 - октомври 2020 година нараства с 2,2% спрямо периода ноември 2018 - октомври 2019 година.
През октомври увеличение с едва 0,1% спрямо предходния месец регистрират цените на хранителните продукти и на безалкохолните напитки, както и цените на алкохолните напитки и на тютюневите изделия. В същото време цените на облекло и обувки нараства с цели 8,1% спрямо месец по-рано, докато цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива се увеличават с 0,1%, както и за жилищно оборудване, домакински уреди и принадлежности и в здравеопазването. Транспортните цени се повишават през октомври с 0,6% спрямо септември, докато цените за развлечение и култура скачат с цели 6 на сто.
Цените на съобщенията бележат през октомври понижение с 0,2%, а тези за образование нарастват с 0,7%, докато цените в ресторанти и хотели остават без промяна спрямо септември, отчита НСИ.
Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през октомври се повишава с 0,2% спрямо септември, докато растежът на хармонизираната потребителска инфлация на годишна база (спрямо октомври 2019) остава за втори пореден месец на ниво от едва 0,6%, след като в началото на 2020 г. тя беше над 3 на сто.
Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.