Новият закон ще повиши постепенно възрастта за пенсиониране на 65 години от 58, както е в момента, и ще намали бюджетните разходи за пенсии с 1 милиард евро в следващите пет години
Словенският парламент прие дълго отлаганата пенсионна реформа, която има за цел да стабилизира финансите на малката страна от еврозоната, без да се наложи да прибегне до спасителен заем, предаде "Ройтерс".
Синдикатите и гражданите сега имат седем дена, през които могат да поискат референдум за новия закон, което може да попречи на планираното му влизане в сила от 1 януари 2013 г.
Досега нито един синдикат не е заявил, че ще го направи, но миналата година подобна реформа, подготвена от предишното лявоцентристко правителство, беше отхвърлена на референдум, организиран по искане на синдикати. Това доведе до падането на правителството и свикването на предсрочни избори.
Реформата, изготвена от консервативното правителство на премиера Янез Янша, беше подкрепена от 76 депутати, които присъстваха на вота. Словенският парламент се състои от общо 90 депутати.
Новият закон ще повиши постепенно възрастта за пенсиониране на 65 години от 58, както е в момента, и ще намали бюджетните разходи за пенсии с 1 милиард евро в следващите пет години.
"Пенсионният закон бе координиран със социалните партньори, сред които и синдикатите... Той осигурява финансова стабилност на пенсионната система и безпроблемно изплащане на пенсиите", заяви министърът на труда Андрей Визяк пред парламента преди гласуването.
Правителството планира да намали заплатите и да направи съкращения в публичния сектор, както и в разходите за образование и здравните институции, за да сведе дефицита до около 3% от БВП през 2013 г. от 4.2% тази година.
Два от законите за реформи, имащи за цел да ускорят приватизацията, обаче бяха блокирани от синдикатите и опозицията, които настояха за референдум. Правителството поиска от Конституционния съд да забрани референдумите, твърдейки, че законите са жизненоважни за осигуряването на финансовата стабилност на Словения.