На извънредно заседание парламентарната социална комисия прие на второ четене промени в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. Те бяха внесени от Надежда Йорданова от "Демократична България" и група народни представители и бяха приети на първо четене в пленарната зала на 23-ти декември.
Целта е да се улесни достъпът до пазара на труда у нас на висококвалифицирани специалисти от страни извън Европейския съюз чрез така наречената "Синя карта". Синдикатите отправиха остри критики към промените.
Промените бяха гласувани в социалната комисия след спорове между депутатите и синдикатите. Ваня Григорова от КТ "Подкрепа".
"Няма как да не се запитаме цели този законопроект да намали дефицита на висококвалифицирани кадри в страната или отваря широко възможността за търговия с работна ръка", посочи тя.
Атанаска Тодорова от КНСБ отправи редица критики към текстовете.
"Тук някой се опитва да вкара през закона за чужденците в РБългария регламент за работа от разстояние. Моля ви, не измествайте, работата от разстояние е в Кодекса на труда", коментира Тодорова.
Деница Сачева от ГЕРБ-СДС обяви, че в България в следващите три до пет години ще има недостиг на 150 000 висококвалифицирани работници за редица сектори, а издадените през миналата година сини карти са около 800.
"В никакъв случай не говорим нито за дъмпинг, нито за каквото и да било от всички страшни сценарии, които бяха нарисувани от синдикатите. Причината да се бърза с този законопроект очевидно е една единствена, тя е свързана с историческия момент".
Вносителят на промените Надежда Йорданова от "Демократична България" взе думата.
"За да се спрат спекулациите за това как с тази законодателна инициатива щял да се подбие националният пазар, нищо подобно", каза Йорданова.
Тя каза, че до момента процедурата за издаване на синя карта е много тромава и продължителна и че целта на промените е точно ускоряване на срокове, възможност за подаване на различни документи по електронен път.
Очаква се проектът да бъде гласуван на второ четене в пленарната зала тази седмица.