На Русия най-вероятно ще й се наложи да похарчи повече от 40 милиарда долара, за да предотврати банкова криза през 2015 г., пише "Ройтерс"
При сегашното ниво на основен лихвен процент в Русия поне 250 банки в страната ще трябва да потърсят помощ от държавата, за да оцелеят. Дори да бъде понижен лихвеният процент от Банката на Русия, това вече няма да им помогне, твърди доклад на московския Център за макроикономически анализ и краткосрочно прогнозиране (ЦМАКП).
"Проблем с устойчивостта на финансовия сектор ще има в какъвто и да е сценарий – при повишаване, запазване или намаляване на лихвата", обяснява Олег Солнцев от ЦМАКП, според когото ефектът от шоковата промяна на лихвения процент през декември ще се усеща през цялата 2015 г.
Колегите му са изчислили нуждата от държавна подкрепа на 1.3 трилиона рубли (19 млрд. евро по курса от 10 февруари) през 2015 г. за сектор с близо 1500 банки. За 2016 г. засега пари няма, но ситуацията може да се промени благодарение на облекчените правила за отчитане на необслужвани кредити в активите на банките. Те пак ще си останат "лоши кредити", но няма да тежат на баланса на финансовите институции.
Според Солнцев и колегата му Михаил Мамонов дори през декември лихвата да слезе до 9.5%, повече от една трета от банките все още ще се нуждаят от докапитализиране. Една от причините е, че намалява и отпускането на кредити и това придава в баланса на банките по-голяма тежест на лошите заеми. Затова банките призовават Банката на Русия да понижи лихвения процент с надежда това да съживи търсенето на кредити от фирми и граждани.