През 2014 г. започва новият програмен период на ЕС, който ще продължи до 2020 г. Това означава, че всички европейски програми, по които са заети хиляди хора у нас, приключват до края на годината
На свой ред това означава, че тези хора остават без работа. За това допринася и фактът, че има места, където работодател е единствено общината.
Бойница е най-бедната община в Европа. Демографският срив е обезлюдил селата, а последното бебе се е родило преди една година. На ръба на оцеляването там живеят 1300 души, като повечето от тях са пенсионери. Едва 150 работят, и то към общината.
Това означава, че и малкото работещи получават заплата от бюджета или от Европейския съюз. По различните оперативни програми пак работодател е кметът. 50-60 човека, зависи от съответната програма.
"2014-а ще бъде доста така трудна, защото старият програмен период е приключил, а новият не е започнал. Различните програми, по които работим, не са стартирали, така че аз мисля, че това ще се случи през септември, октомври. Тогава ще бъдат първите назначения”, казва кметът на селото Анета Генчева
Това означава, че дотогава - около 9 месеца, всички те ще бъдат без работа. "Няма да имат работа за съжаление.Това не е само за община Бойница, това се очертава като тенденция в България. не е лъжа, че в другите общини основният работодатели са кметовете”, допълва Генчева.
Подобна е ситуацията и в Смолянско.
"Ако не са програмите, по които ние работим, много трудно може да се подсигури работа и поминък”, категорична е кметът на Бойница. Именно тези програми ще осигурят и някакви доходи на безработните след Нова година. "Благодарение на това, че работихме с програмите и им плащахме фонд "Безработица", тези хора са на обезщетение в НОИ. Но то ще приключи може би януари, февруари, зависимост кой колко стаж има”, завършва тя.
След това ги чакат социални помощи. Това, вероятно, ще е ситуацията не само в най-бедната община в Европа.