Добивът на нефт в световен мащаб няма да бъдe намаляван. За това се споразумяха страните производителки на черно злато преди започващата във Виена среща на ОПЕК
Консенсусът е бил постигнат в навечерието на срещата на страните производителки на черно злато във Виена, където е седалището на организацията.
Той е станал възможен най-вече под натиска на Саудитска Арабия, която обяви, че не е съгласна с евентуално съкращаване на квотите, но ще се подчини на общото решение.
Ако на срещата във Виена не бъде постигнато споразумение за намаляване на нефтодобива с поне 300 000 барела дневно, цената на суровия петрол може да падне до под 60 долара за барел. Това ще е пагубно за икономиката на редица страни, например Русия, чийто бюджет е изготвен на база 80 долара за барел.
За отбелязване е, че намаляването на квотите за добив и експорт е рядко събитие. За последен път ОПЕК взе такова решение през 2008 г., когато в разгара на финансовата криза петролът поевтиня драстично от 147 долара за барел през юли до 32 долара за барел през декември.
Тогава организацията намали добива с 4.2 милиона барела на ден. Силното поевтиняване на черното злато напоследък се дължи на повишеното предлагане и съответно намалялото търсене. Основна причина за това са два фактора: засиленият добив чрез хидрофракинг в САЩ и завръщането на пазара на традиционно силни нефтопроизводители като Ирак, Либия и Иран.