Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) публикува на своята интернет страница преди седмица резултатите от своя застрахователен стрес тест за 2024 г. , в който оцени способността на европейските застрахователи да се справят с икономическите и финансови последици от възобновяването на геополитическото напрежение.
Упражнението показва, че застрахователите в Европейското икономическо пространство като цяло са добре капитализирани и са в състояние да изпълнят изискванията на Платежоспособност II дори при тежките, но вероятни шокове на стрес теста, които произтичат от широко разпространени прекъсвания на веригата за доставки, нисък растеж и подновен инфлационен натиск.
Сценарий за геополитически шок
Стрес тестът подложи европейските застрахователи на неблагоприятен сценарий, белязан от засилване на геополитическото напрежение с широк спектър от странични ефекти. Сценарият се състои от различни събития, чието съвместно реализиране се изчислява като правдоподобно, но по-тежко от калибрирането на съществуващите капиталови изисквания. В допълнение към забавения растеж и по-високата инфлация, тези вълнообразни ефекти включват по-строги условия на финансиране, по-стръмно обръщане на кривата на доходност, разширяване на кредитните спредове и хетерогенно увеличение на доходността на държавните облигации на фона на опасения относно устойчивостта на дълга. Тези пазарни сътресения на макроравнище се допълват от специфични за застраховането елементи, като масови пропуски, инфлация на искове и намалени приходи от премии.
Въпреки че стрес тестът не е упражнение за преминаване или неуспех, неговият разказ предлага подходящи поуки за надзорните органи и финансовите субекти относно чувствителността на европейските застрахователи към голямата несигурност около геополитическия пейзаж и икономическите перспективи.
Обхват и подход
EIOPA превърна горния разказ в набор от шокове и оцени устойчивостта на застрахователната индустрия към тях от гледна точка на капитала, както и от гледна точка на ликвидността. 48 предприятия от 20 държави членки участваха в стрес теста, представляващи приблизително 75% от пазара на ЕИП по отношение на общите активи.
Участниците изчислиха своите капиталови и ликвидни позиции след стреса по два различни начина. При подхода на фиксирания баланс (FBS) бяха разрешени само вградени управленски действия. При подхода на ограничен баланс (CBS) обаче на застрахователите беше разрешено да прилагат реактивни управленски действия, за да отговорят на шоковете, при условие че тези реакции са реалистични и правдоподобни. Въпреки че упражнението имаше предимно микропруденциален фокус, включването на такива реактивни управленски действия позволи на EIOPA да оцени потенциалните ефекти на разпространение към по-широкия финансов сектор.
Резултати и основни изводи от страна на капитала
Сценарият на стрес теста нанесе значителни загуби на застрахователите, но предприятията разполагаха с достатъчно капитал, за да поемат шоковете. Застрахователните предприятия се включиха в упражнението със стабилен общ коефициент на платежоспособност от 221,8%. След прилагане на шоковете и без да са разрешени реактивни управленски действия, коефициентът на платежоспособност на застрахователите спадна с почти 100 процентни пункта до 123,3%, което доведе до капиталова загуба от над 270 милиарда евро. Въпреки това, когато на застрахователите беше позволено да предприемат реактивни управленски действия, те успяха да възстановят своя коефициент на платежоспособност до 139,9%, демонстрирайки способността си да се адаптират и подобрят позициите си в лицето на неблагоприятни икономически и финансови условия.
Разглеждайки отделните участници, 8 предприятия са паднали под минималните регулаторни капиталови изисквания при подхода на фиксирания баланс, въпреки че все още са запазили достатъчно капитал, за да изпълнят задълженията си към притежателите на полици. И 8-те предприятия подобриха капиталовата си позиция с реактивни управленски действия и успяха да възстановят коефициента си на платежоспособност над регулаторния праг от 100%. Най-често използваните управленски действия включват продажба на активи, задържане на дивиденти и набиране на капитал чрез различни средства.
Всички участващи предприятия поддържаха съотношението си активи към пасиви над 100 % при всички сценарии. Това остава така дори когато се изключи приносът на преходните мерки.
Управление на ликвидността
Сценарият на стрес теста предизвика значителни изходящи потоци на ликвидност за застрахователите и подчерта значението на големия буфер от ликвидни активи, който застрахователите държат в своите баланси.
По-високите изходящи потоци при неблагоприятния сценарий поради отстъпки и инфлация на исковете, съчетани с по-ниски входящи потоци, причинени от намаляването на премиалните плащания и презастрахователните входящи потоци, доведоха до нетен технически изходящ поток от 314 милиарда евро, който застрахователите не можаха да покрият напълно със своите парични наличности. За да възстановят своята ликвидна позиция, застрахователите трябваше да ликвидират част от своите ликвидни активи, превръщайки се от нетни купувачи на 93,2 милиарда евро в нетни продавачи на 305,6 милиарда евро при подхода на ограничен баланс.
Петра Хиелкема, председател на EIOPA, каза : "Тазигодишното упражнение тества много уместен сценарий във време, когато водещите принципи на глобалното сътрудничество все повече се поставят под въпрос. Въпреки че е успокояващо да се види, че европейските застрахователи са в добра позиция да се справят с последиците от по-нататъшна ескалация на геополитическото напрежение, капиталът и ликвидността, които застрахователите ще трябва да използват, за да се справят с подобни неблагоприятни шокове, са значителни. Следователно резултатите подчертават необходимостта от разумно управление на риска и строг надзор предвид крайно несигурните времена, пред които сме изправени. Въпреки като цяло положителния резултат от упражнението, трябва да отбележим с известна степен на съжаление, че мнозинството от участниците продължават да не желаят да разкрият своите индивидуални резултати, което ограничава прозрачността на стрес теста.