Денис Пушилин и Владислав Дейнего публикуваха съвместно заявление
15-те страни членки на Съвета за сигурност на ООН ще продължат консултациите, но не са готови да приемат резолюция в отговор на примирието, влязло в сила в източната част на Украйна, съобщиха дипломати в неделя.
Съветът за сигурност трябваше да се произнесе в неделя по текста, внесен от Русия, който призовава за "пълно прилагане" на споразумението за прекратяване на огъня, постигнато на преговорите в Минск в четвъртък.
Но някои страни след това предложиха промени, сред които е и Малайзия. Страната иска текстът да съдържа отношение към полета MH17 на Малайзийските въздушни линии (Malaysia Airlines), свален в средата на юли над източната част на Украйна.
"Имаше допълнителни консултации и ние не сме в състояние да гласуваме текста днес (неделя)", каза пред репортери британският посланик Марк Лайъл Грант. "Ние следим отблизо събитията на място", добави той.
Той призна, че "няма гаранция", че 15-те държави членки на Съвета за сигурност ще достигнат до обща позиция и ще приемат текст. Но той отказа и да каже откъде идват проблемите.
"Ние работим" по текста, бе посочил само френският посланик Франсоа Делатр. Двамата посланици бяха в централата на ООН, за да участват в гласуване на резолюция за Йемен.
Според руския проект за резолюция Съветът "призовава всички страни да приложат изцяло мерките (приети в четвъртък в Минск), сред които е и пълно прекратяване на огъня".
Прекратяването на огъня влезе в сила в неделя сутринта в района на Донецк и Луганск (източната част на Украйна) и изглеждаше като цяло спазвано, според сепаратистките лидери и украинските власти. Въпреки това, стрелбата продължава около стратегическия град Дебалцево, където са няколко хиляди украински войници, застрашени от обкръжаване, пише АФП.
Руските агенции съобщиха и за епизодичен обстрел на населени места, контролирани от опълченците сепаратисти.
Политическите лидери на провъзгласилите се Донецка и Луганска народна република, Денис Пушилин и Владислав Дейнего, публикуваха в понеделник съвместно заявление. Търсещите самостоятелност украински области имат намерение да постигнат прекратяване на силовата операция (Киев я нарича антитерористична) срещу тях и извънблоков статут на Украйна.
В документа се посочва, че всеки опит на Киев да влезе в НАТО или друг антируски военен съюз е неприемлив за източноукраинските области.
"В такъв случай ние незабавно ще прекратим взаимодействието с Киев и ще смятаме Минските договорености за нищожни", се казва във заявлението.