Решението, одобрено с 221 срещу 201 гласа, сега ще бъде предадено на Сената, където ще бъде подложено на дебати и вероятно прието още тази седмица
Камарата на представителите одобри мярка за повишаване тавана на дълга на САЩ до март 2015 г., което премахва опасността от конфронтация по фискалната политика в година на избори, предаде AFP, цитирана от "Фокус”.
Решението, одобрено с 221 срещу 201 гласа, сега ще бъде предадено на Сената, където ще бъде подложено на дебати и вероятно прието още тази седмица. А това ще бъде победа на президента Барак Обама, който настоя за удължаване на правомощията на правителството на САЩ да взема заеми без да е обвързано с ограничения.
Междувременно новият председател на Федералния резерв Джанет Йелън защити приемствеността в областта на валутната подкрепа за американската икономика, като отбеляза, че възстановяването на пазара на труда остава "незавършено", предаде БГНЕС.
"Очаквам до голяма степен приемственост в подхода на валутната политика", заяви тя пред комисия на американския Конгрес в първото си изявление като ръководител на Фед. Йелън, която официално встъпи в длъжност на 3 февруари, заяви, че Фед ще продължи "вероятно да намалява закупуването на активи". Институцията започна през януари да намалява инжекциите си с ликвидни средства на финансовия пазар до 65 милиарда долара на месец на фона на относителното подобряване на икономическото положение в САЩ.
"Силно благоприятната" валутна политика на Фед и най-вече запазването на лихвения процент близо до нула ще продължи да е в сила много след намаляването на безработицата до 6,5%, предупреди тя. През януари тя достигна 6,6%.
"Възстановяването на пазара на труда далеч не е завършило", заяви Йелън и допълни, че очаква напредък в дейността и заетостта с умерен ритъм тази и следващата година. Йелън, която е първата жена начело на Фед, каза още, че централната банка "ще наблюдава внимателно" колебанията на световните финансови пазари. Тя обаче уточни, че на този етап колебанията не са съществен риск за перспективите пред американската икономика.