В подготвеното от правителството постановление се предвижда минималната заплата да варира от 35 до 55 процента от средната заплата
Поне с 10 лева и 50 стотинки ще се повиши минамалната работна заплата догодина, ако се приложи новият механизъм за изчисляването й.
Представители на синдикатите, работодателите и правителството ще обсъдят идеята на управляващите минималната заплата да се обвърже със средната и с натрупаната инфлация. Така, при заложена инфлация от 3,4 процента през тази година, ще е гарантирано, че минималната заплата догодина ще стане 320,50 стотинки.
В подготвеното от правителството постановление се предвижда минималната заплата да варира от 35 до 55 процента от средната заплата. Въпреки че досега тя се определяше чисто административно, и в момента попада в тези параметри.
Средната заплата у нас е 754 лева, а минималната – 310 лева - около 40 процента от средната.
Проектопостановлението предвижда още, след като от минималната заплата се извадят данъците - тя да не пада под линията на бедност. На практика и в момента е така. Според тези критерии минималният доход през 2014-та може и да не се промени.
Новият механизъм за изчисляване на минималната заплата обаче предвижда тя задължително да се променя според натрупаната през предходната година инфлация, затова 10-те лева отгоре ще са сигурни, ако се приеме постановлението.
Финансовият и социалният министър ще правят общо предложение за МРЗ - то трябва да се одобри от кабинета, като може и да се корикира, но в рамките на процентите на средата заплата.
Заплатата ще се изменя задължително дори и в текущата година ако се окаже, че се натрупва инфлация над 10 процента.
Синдикатите са съгласни с обвързването на минималната заплата със редната. Работодателите, обаче, смятат че на възнагражденията за труд не може да се гледа като социални помощи. Те трябва да са свързани с производителността на труда.