27 Януари 2025, 16:01 Днес (1) | Вчера (0)

Трудовите злополуки се увеличават

09 Ноември 2021 11:03 ИНСМАРКЕТ по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 9 ноември 2021, 14:07

Застрахователите предлагат полици за решаването на този проблем

Въпреки въведените от работодателите мерки, свързани с хоум офис, по време на пандемия се отчита ръст в трудовите злополуки тази година спрямо предходната. За деветте месеца на 2021 г. пострадалите са общо 1740.

За сравнение - за същия период на миналата година те са били 1693, сочат официалните данни на Националния осигурителен институт. Това означава, че има 47 души повече пострадали в трудови инциденти

през деветте месеца на тази година. Като положителна статистика обаче можем да отбележим, че през деветте месеца на тази година по-малко хора са загубили живота си в злополуки – 47, а през миналата 2020 г. починалите са били 55.

С малко над 300 на брой пък са намалели инцидентите на работното място през изминалата 2020 г. спрямо 2019 г. Общо инцидентите, станали на работното място, за 2020 г. са 1901, а на път за работа - 408, през 2019 г. на работа са пострадали 2241 души, а на път за работа - 490, сочат още данните на НОИ.

В случай на трудова злополука по време на хоум офис инцидентът се декларира в Националния осигурителен институт в рамките на три работни дни. Когато инцидентът е довел до смърт или нараняването може да доведе до трайна инвалидност, както и когато има пострадали повече от трима работещи, освен НОИ работодателят трябва незабавно да уведоми и Инспекцията по труда. Временната нетрудоспособност обаче зависи от тежестта на трудовата злополука, което определя и колко време ще се получава помощ от пострадалия, посочват от осигурителния институт.

Работата от разстояние е една от най-препоръчваните мерки за ограничаване на разпространението на COVID-19. Заради това бяха предприети промени, с които се дава възможност в условията на извънредно положение и извънредна епидемична обстановка работодателите да изпращат служителите си да полагат труд от разстояние едностранно – със заповед, разясняват от ИА "Главна инспекция по труда". С нея се променя само мястото, където ще се извършва работата. Условията за работа от разстояние се уговарят в индивидуалните трудови договори, в анекси към тях или в колективни трудови договори съобразно разпоредбите на Кодекса на труда. С подписването на тези документи служителят на практика е дал съгласието си да работи по този начин и да спазва условията в тях, разясняват още от ГИТ, цитирани от в. "Монитор".

В случаите на извънредно положение, когато работата от разстояние е възложена със заповед на работодателя, следва да има доказателство, че служителите са запознати със заповедта. Хоум офисът има повече позитиви и за двете страни, поради което до момента няма сигнали, касаещи специфични проблеми, свързани с работата от разстояние, казват още инспекторите по труда.

Общо за страната в рисковите професии попадат и служителите, които се занимават със събиране и обезвреждане на отпадъци, както и търговците и чиновниците. Статистиката обаче не обхваща хората, които работят на черно – без трудови договори и регламентирани условия на труд. Логично това са и много рискови работни места поради отсъствието на ангажимент от страна на работодателя дори на хартия да спазва изискванията на закона за осигуряване на безопасност на работното място.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив