21 Февруари 2025, 20:45 Днес (0) | Вчера (3)

Туроператори очакват 20% ръст на приходите въпреки проблемите

26 Юли 2004 08:41 в-к "Сега" по статията работи:
A+ A-

След скандалите с нестихващите строежи по морето концесионери наложиха безкомпромисен плажен рекет

Седмица след като голяма част от луксозните хотели по морето свалиха цените заради липсата на туристи, асоциацията на туристическите агенции прогнозира 20% увеличение на приходите в туризма през тази година. Данните съобщи в предаването на bTV "Бизнесът" председателката на асоциацията Донка Соколова. През тази година броят на леглата се е повишил с близо 30%. Само 30-40% от базата обаче са заети.
За отлива немалко помогнаха скандалите с нестихващите строежи в началото на сезона. Напоследък за същата кауза работят концесионерите на плажовете, които на много места ги превърнаха на практика в платено удоволствие. Въпреки че конституцията повелява точно обратното. Смелчаците, избрали родното Черноморие, са подложени на безкомпромисен плажен рекет. Таксата за чадър в някои курорти гони цената на най-евтината нощувка. А е напълно невъзможно да я избегнеш, тъй като извън платената сянка не е останало почти никакво пространство.На южния плаж на Несебър например последният чадър е забоден досами скалитеТаксата за ползване е 6 лв., но младокът, който я събира, не търпи обяснения за конституционни права. Преди 2 седмици съпругата на външния ни министър - Бинка Пеева, отказала да плаща и за малко не яла бой. Вярно, после й се извинили, но чак като разбрали коя е. Пък и това станало едва след като г-жа Пеева се оплакала на кмета на Несебър - нещо, което не всеки може да си позволи. Под чадърите всъщност седят главно чужденци, които няма как да са ни чели основния закон. Българските летовници са се сврели като сардели край скалите.
Концесионерът на пясъчната ивица в Несебър е фирма "Сироко"-Драгоман. Така е от три години. Горе-долу от толкова време, също по подобие на името й (горещ пустинен вятър) - глас в пустиня остават десетките жалби срещу нея, пращани от жители на Несебър и туристи. Миналото лято местните хора събрали над хиляда подписа с настояване фирмата да бъде изгонена от плажа заради агресивно поведение към летуващите и заради парите, които иска, но нищо. Министерството на регионалното развитие са си я харесали и дума не дават друга да е.
Впрочем ако това лято сте в Несебър и много, ама много искате да преживеете романтична нощ на плажа с луна, пясък, вълни и така нататък - забравете! В 22,30 часа,малко след залез слънце, плажът се заключвaКонцесионерът дърпа една мрежа край основните входни точки и конституционното право остава само за прелитащите свободно гларуси. Мрежата се прибира сутрин към 6.00. Всичко това се случва и под носа на МВР, тъй като точно над плажа е ведомствената почивна станция "Лазур".
"Сироко" е регистрирана на ул. "Георги Димитров" 3 в Драгоман и се управлява от 31-годишния Боян Желязков. Той няма как да бъде открит, тъй като посоченият в съдебната регистрация телефон е невалиден. Желязков е собственик и на една друга интересна фирма - "Стингър", концесионер на плажа в Ахтопол. Нейни гардове това лято пребиха мъж и хвърлиха жена му в морето, понеже се дърпали и не искали да плащат таксата за чадър, която в Ахтопол е "само" 3 лева. Работници на "Стингър" пък избиха предните зъби на 19-годишен младеж при скандал, станал в местната дискотека.
Срещу фирмата вече има няколко жалби в прокуратуратаЕкспертна комисия от БЧК, РДНСК, МРРБ и Община Царево пък правиха миналата седмица извънредна проверка как "Стингър" стопанисва плажа. Те установиха, че концесионерът "системно не изпълнява задълженията си по договор", а негови служители оказват "психически и физически тормоз върху туристите".
Установено било още, че концесионерът е заграбил цялата плажна ивица, включително и намиращия се в съседство къмпинг. Липсвали достатъчно спасители, мръсотията била ужасяваща, билети за събираните чадърни такси въобще не се издавали, нямало тоалетни, нито медицинско обслужване. Но да не си мислите, че договорът със "Стингър" ще бъде развален. Няма такова нещо. Резултатите от проверката също на свой ред миналата седмица бяха пратени в прокуратурата, която до края на август е в лятна ваканция.
Кметът на Ахтопол Бисер Колев постоянно изразява безпокойство за сигурността на туристите"Нямам никаква гаранция, че няма да се случат нови инциденти. Самият аз, ако отида на въпросния плаж, не съм убеден, че няма да пострадам", каза Колев. От две-три години той е във война с фирмата. През 2002 след поредица пререкания "Стингър" на свой ред дадоха кмета на прокурор с обвинение, че уронва престижа им. Градоначалникът пък обвинява фирмата, че е с неоткриваеми собственици. Всеки сезон тя си сменяла акционерите и управлението се предавало на различни и никому неизвестни лица. Така било и това лято.
Според регистрацията си "Стингър" първоначално е била ООД. Нейният доскорошен управител Светослав Гайдев обаче заяви, че е продал капитала на споменатия по-горе собственик на "Сироко" Боян Желязков. Тази промяна в собствеността не е отразена от системата "Апис". Към атаката срещу него миналата сряда се включи и кметът на Царево Петко Арнаудов, в чиято община влиза Ахтопол. Той заяви, че правата по концесионния договор постоянно се прехвърляли на втори и трети лица, и също поиска плажът да стане общинскиВ Бургас нямат този проблем - там нито една фирма не пожела да стопанисва пясъка, поради което централният плаж е затворен за туристи. Основният лайтмотив в изявленията на всички крайморски кметове напоследък е: държавата да ни предаде крайморските ивици за стопанисване. Ако това обаче стане, дали тези общини благородно ще заделят пари за поддръжката на плажовете, или на свой ред ще започнат да цицат туристи?
Отговорът може би се крие в съвсем пресния пример от една седмица в Приморско. Тамошният кмет Димитър Димитров нареди да се постави бариера на основния път за плажа край бившата резиденция на Тато "Перла". Който иска да мине отвъд заграждението, трябва да си плаща - 5 лева за кола, 10 лева за автобус. Ами ако и областният управител на Бургас сложи бариера на магистралата за Приморско и започне да събира пари?
И всичко това става на фона на още по-голям абсурд - не само гореизброените, ами нито един плаж по Южното Черноморие все още не е официално открит. По всичко изглежда, че това и няма да стане скоро, макар че сезонът е вече почти преполовен. От областната комисия по водно спасяване в Бургас обясниха, че предписанията им не били изпълнени от концесионерите, затова и не издавали разрешение за откриване на плажовете, макар че те си работят и без него с пълна пара.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 21 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8728
GBP 2.4796 2.4887 2.3614
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив