Едва 40% от общите икономически загуби са били застраховани през 2018 година, сочи доклад
Увеличаването и усложняването на риска от катастрофи не води до по-голяма застрахователна защита – това сочи извод от ежегодния отчет на Aon за времето, климата и катастрофите през 2018 година. В доклада, анализиращ тенденциите, управлението на волатилността и повишаване на устойчивостта, оценката и влиянието на глобалните стихийни бедствия се посочва, че 394-те стихийни бедствия през 2018 г. са довели до икономически загуби в размер на $225 млрд. От тези загуби застраховките на частния сектори правителствата покриват едва $90 млрд., което прави 2018-та четвъртата по размер на загубите година от всички гоини, за които се води наблюдение. Това означава, че липсата на застрахователната защита достига 60% от икономическите загуби и е най-голямата от 2005 г., когато застрахователните обезщетения са покривали също 40% от всички щети.
Най-големият източник на щети от катастрофи през 2018 г. са били тропическите урагани Майкъл и Флоренция (САЩ), тайфуните Джеби и Трами (Япония), тайфунът Мангхут (Филипините, Хонконг, Китай) и тайфунът Румбия (Китай). В резултат – 2017-та и 2018 г. са станали най-скъпоструващите както по икономически загуби ($653 млрд.) предимно заради природни явления, така и по застрахователни загуби по всички опасности ($237 млрд).
Анди Марсел, изпълнителен директор на Aon Reinsurance Solutions, коментира, че "въпреки липсата на мегакатастрофично събитие през 2018 година, $42 млрд. загуби бяха обусловени от агрегация на по-малки събития, чиято стойност бе леко над средногодишната".
Като по-големи събития през годината могат да бъдат отбелязани серията мащабни горски пожари в Северна и Южна Калифорния. Най-скъпоструващият застрахователен случай през 2018 г. стана поражърт Camp на стойност $12 млрд., който стана и най-смъртоносният и най-разрушителният пожар в Калифорния за цялата история на наблюденията.
Според Стив Боуен, метеоролог и директор прогнозиране в групата Aon, "един от изводите от събитията през 2018 год. е, че рискът от катастрофи продължава да расте. Сложното съчетание на социално-икономическата ситуация, миграцията на населението и въздействието на катастрофите в уязвимите региони, както и промените на климата, които допринасят за по-неустойчивите метеорологичнни условия, актуализират потребността от мерки за преодоляване на последиците от бедствия и за постигане на устойчивост. Стихийни бедствия винаги ще има, но това доколко добре сме подготвени, може и ще играе ключова роля при бъдещите загуби".