14 Януари 2025, 04:21 Днес (0) | Вчера (0)

Удължиха срока на квесторство в двете застрахователни компании

14 Юли 2017 09:45 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 14 юли 2017, 13:22

Розалина Градинарова-Стоянова остава до края на август в "Надежда" и до края на септември в СИВЗК

Комисията за финансов надзор (КФН) удължи срока на назначение на Розалина Градинарова-Стоянова за квестор на застрахователна компания "Надежда” АД до 31.08.2017 г. и на кооперация "Синдикална взаимозастрахователна кооперация – СиВЗК” до 30.09.2017 г.

Припомняме, строгата мярка бе наложена за първи път през последните 15 години заради разкрити нарушения при образуване на техническите резерви и констатирано неспазване на минималното капиталово изискване,  застрашаващи стабилността на компаниите и излагащи на риск техните клиенти. Слабостите са били установени при прегледа на балансите и стрес тестовете, проведени през миналата година. Двете санкционирани дружествата са положили усилия за представяне на краткосрочни планове за възстановяване, но Надзорът ги е оценил като недостатъчно надеждни. Така на двете дружества бе забранено разпореждане с активите за срок от един месец, считано от 16 юни, както и сключване на нови застрахователни или презастрахователни договори по всички класове застраховки или удължаване срока на сключени договори и разширяване покритието по тях.

Прегледът на балансите в "Синдикална взаимозастрахователна кооперация – СиВЗК" е направен от една от най-големите полски актюерни компании - MILLIMAN SP. Z O.O. Оттам са установили, че към 30 юни 2016 г. задълженията на кооперацията превишават активите й и дружеството има недостиг на собствени средства за покриване на минималните капиталови изисквания. След приложени административни мерки от страна на КФН, СиВЗК изготвя краткосрочен план за възстановяване, който обаче не е одобрен от надзорниците и не е приет за достатъчно надежден. Наличието на дефицит в застрахователната кооперация е установен и от назначения външен експерт – ДДЗ "ГД Консорциум Грант Торнтон България-Гърция", който проверява баланса на СиВЗК към 31.12.2016 г.. Отново е установен недостиг на допустими собствени средства за покриване на минималните капиталови изисквания и на капиталовото изискване за платежоспособност. Последвалите действия от страна на СиВЗК не са довели до реално ефективно увеличение на собствените средства, сочи заключението. Нещо повече, според доклада, застрахователят не е оказал съдействие, затруднил е проверката на експертите и е възпрепятствал работата на регулатора.
Заключението от проверката е, че застрахователят не разполага с основни собствени средства, което не дава гаранция, че поетите от него рискове ще могат да бъдат покрити и дружеството ще е в състояние да изпълни всичките си застрахователни и презастрахователни задължения. Кооперацията е представяла различна по съдържание информация в КФН и е възпрепятствала Надзора да получи достоверни данни за финансовото състояние на СиВЗК към края на 2016 година.Това е довело до необходимостта в дружеството да влезе квестор, който да установи точно състоянието на застрахователя и да отстрани допуснатите нарушения. За 2016 г. дружеството отчита бруто приходи от 19,31 млн. лв., които му отреждат 7-мо място от общо 15 животозастрахователни компании и дял от пазара в размер на  4,5 на сто.

При проверката на ЗК "Надежда" е установен проблем във връзка с експанзията на дружеството в Италия. Прегледът на баланса на застрахователното дружество по Платежоспособност ІІ към 30 юни 2016 г. е извършен от френската консултантска фирма MAZARS SA. Констатациите сочат, че допустимите собствени средства на "Надежда" не са достатъчни за покритие на минималното капиталово изискване и изискванията за платежоспособност. От Надзора са предложени конкретни оздравителни мерки. Представеният от страна на застрахователя краткосрочен план за възстановяване на допустимите основни собствени средства не е приет от КФН с мотив, че заложените в него мерки не са реалистични и не гарантират в достатъчно степен платежоспособността на застрахователя. По отношение работата на дружеството в Италия е установено, че сключеният договор между застрахователя и Capital Growth Fund за хеджиране на риска от дейността на "Надежда" по издаване на гаранции в Италия е отменен с писмо, в което се казва, че подписваческият процес на застрахователя е рискован, а половината от издадените и валидни полици ще се превърнат в претенции. Освен това компанията е работила в Италия с развита мрежа от около 40 брокери, което буди подозрения за де факто италианско дружества, "замаскирано" като чуждо в Италия.
С решение на КФН в компанията е назначен външен експерт - "БДО България" ООД - който да извърши преглед на баланса на "Надежда" към 31 декември 2016 г. Застрахователят обаче не е представил своевременно необходимите данни и документи, възпрепятствайки по този начин одитора и КФН.
Заключението от доклада е, че като не е заделило резерв за възникнали, но непредявени претенции по застраховка "Гаранции", застрахователното дружество е нарушило разпоредби на Кодекса за застраховането, създавайки пряка заплаха за интересите на ползвателите на застрахователни услуги и за финансовата стабилност на дружеството.
Освен това застрахователят не е спазил изискванията за минимално капиталово изискване. Не на последно място са констатирани и сериозни проблеми в системата на управление, нарушен вътрешен капацитет за извършване на застрахователна дейност и застрашена организационна стабилност на дружеството.
За 2016 г. компанията отчита премийни приходи от 8,93 млн. лв., като 7,9 млн. лв. от тях идват идват от застраховки "Гаранции". По този продукт дружеството държи над 40% от всички премийни приходи. Компанията формира пазарен дял от 0,6% в общото застраховане.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 13 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8981
GBP 2.4796 2.4887 2.3369
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив