По улиците на Будапеща излязоха около 100 000 души, разказва "Ройтерс“
Протестите срещу опита на властите в Унгария за наложат първия в Eвропа данък върху интернет рязко се увеличиха във вторник вечерта, когато по улиците на Будапеща излязоха около 100 000 души, разказва "Ройтерс".
В неделната вечер се проведе първият подобен протест, събрал около 10 пъти по-малко хора. В страницата на специалната кауза по този случай членуват близо четвърт милион недоволни.
Демонстрацията определено е най-мащабната откакто партията "Фидес" спечели изборите през 2010г. и участниците в нея възприемат облагането на интернет трафика като посегателство върху свободата на словото и правото да си информиран.
Премиерът Виктор Орбан спечели отново убедителна изборна победа тази година, а преди седмици партията му овладя и местната власт. Но той е критикуван и за опити да наложи елементи на авторитарно управление и държавна намеса в много сфери на живота, поради което е критикуван от ЕС и САЩ.
"Ройтерс" съобщава, че в снощната демонстрация са участвали унгарци, които са професионалисти, с по-високи доходи и млади хора. Те искат проектът за интернет данък да бъде оттеглен, а някои призоваха и за оставката на Орбан. Над множеството се издигаха плакати с надписи "ERROR!" и "Колко пъти искате да ни одерете?"
"Фидес" бързо отстъпи от първоначалната идеа да събира по 150 форинта (около 46 евроцента) на гигабайт пренесена информация и предложи защита н акрайния потребител - такса от не повече от 700 форинта (2.3 евро) на месец за физическите лица и 5000 форинта за фирмите.
Но остатъкът ще трябва да бъде платен от доставчиците и потребителите се опасяват, че всичко това ще им бъде прехвърлено в цената за услугата. От "Фидес" твърдят, че планират да съберат не повече от 60 млн. евро с този данък, но според първите изчисления на анализатори сумата реално може да надхвърли 660 милиона евро.