Унгария остава третият по големина пазар в Централна и Източна Европа след Полша и Чехия с пазарен дял в региона от 8,2%
Продажбите на унгарските застрахователи през първото тримесечие на годината достигат 238,98 млрд. форинта (837,39 млн. евро), което е ръст от 1,96% спрямо първите три месеца на миналата година. Това сочат официалните данни на регулатора в страната (PSZAF), цитирани от „Будапест бизнес джърнъл”.
През същия период са били изплатени обезщетения в размер на 163,62 млрд. флоринта (553,51 млн. евро), което е с цели 19,96 на сто повече от тримесечието през миналата година.
Според данни на Асоциацията на унгарските застрахователи (MABISZ) лидери по пазарен дял са ALLIANZ - с 22,6%, GENERALI-PROVIDENCIA - 13%, GROUPAMA - 9,2%, AEGON - 8,6% и UNIQA - 6,9%.
Унгария остава третият по големина пазар в Централна и Източна Европа след Полша и Чехия с пазарен дял в региона от 8,2% и приходи за миналата година в размер на 2,6 млрд. евро и дял от 8,2%.
Унгарският пазар обаче се свива най-силно през 2011 година - с 13,3 на сто. В Полша спадът е от 5,4%, а в Чехия - 3,4 на сто.
Извънредният данък, който беше наложен над редица отрасли в Унгария е "изял" половината от печалбата на застрахователния сектор в страната за първите девет месеца на годината, сочат данните на MABISZ.
"Най-големият проблем пред застрахователния сектор е липсата на растеж, както и невъзможността на застрахователните компании да увеличат приходите си", посочва шефът на Асоциацията Петер Кисбенедек, цитиран от медиите.
Компаниите от сектора са изплатили по това перо 133 млн. евро на държавния бюджет.
В усилията за попълване на празната държавната хазна, унгарското правителство въведе през 2010 година набор от специални данъци, известни като план Széll Kálmán 2.0 върху на банковите и застрахователните услуги, всички магазини, телекомуникационни оператори и енергетиката.
Преди месец обаче унгарското Министерство на икономиката съобщи, че застрахователите ще спрат да плащат извънредния данък, наложен върху финансовите компании от следващата година.
Ведомството посочва още, че правителството планира постепенното премахване на налога за целия финансов сектор.