Премиерът Самарас започва политически преговори на по-високо ниво, за да заобиколи изненадващите претенции на представителите на кредиторите относно трудовия сектор
Коалиционните партньори в гръцкото правителството са поставили вето върху исканите от тройката международни кредитори промени в трудовия сектор, а премиерът Андонис Самарас използва това, за да започне преговори на високо равнище в Европейския съюз, пишат днес гръцките вестници, цитирани от БТА.
Изданията акцентират върху твърдата позиция на коалиционните партньори на премиера Андонис Самарас – Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис – по повод настояването на инспекторите от Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд за драстични промени в трудовите отношения.
Позицията беше изразена на състоялата се вчера среща между Самарас, Венизелос и Кувелис за обсъждане на детайли по пакета с рестриктивни мерки, който е от съществено значение за отпускане на следващия транш от международната финансова помощ за Атина.
Според "Нафтемборики" преговорите с "тройката" са получили драматичен обрат, тъй като в навечерието на срещата на върха на ЕС в Брюксел окончателното споразумение по пакета още не е факт.
Вестник "Катимерини" отбелязва, че премиерът започва политически преговори на по-високо ниво, за да заобиколи изненадващите претенции на представителите на кредиторите относно трудовия сектор. На срещата вчера Венизелос и Кувелис са заявили, че партията им няма да гласуват за промени на пазара на труда, а Самарас изглежда е приел възраженията им, пише вестникът.
Коалиционните партньори обаче постигнаха принципно споразумение за съкращаване на две хиляди държавни служители в рамките на тази година. Премиерът ще използва "червената линия", начертана от другите двама лидери в коалицията, за да притисне европейските партньори, коментира вестник "Прото тема". Според изданието посланието ще е "отстъпете от исканията за промени в трудовия сектор или отиваме на избори".
Вестник "Имерисия" акцентира на изказване на финансовия министър Янис Стурнарас, че ако Атина не получи следващия транш от 31.5 милиарда евро, е застрашена от задушаване. От трибуната на парламента той заяви, че траншът е от жизнено значение за страната, а икономическият растеж е единственото лекарство.
Последният и най-тежък етап от преговорите се води в момент, когато Гърция отново ще бъде обхваната от стачки, които започват от днес, а пикът им ще бъде утре, когато е и началото на срещата на върха на ЕС.