Причината за недоволството е предложението на ресорното министерство за начина, по който ще се свалят цените на медикаментите
Аптекарите се вдигат на бунт срещу намаляването на надценката на цените на лекарствата. Протест на магистър-фармацевтите, търговците на лекарства, пациентски организации и собственици на аптеки ще се проведе днес.
Причината за недоволството е предложението на ресорното министерство за начина, по който ще се свалят цените на хапчетата. Протестът ще бъде пред сградата на Министерството на здравеопазването.
Организатор е Българският фармацевтичен съюз. Подкрепяме доста от предложенията на министерството, но някои неща няма как да се случат. Това каза пред БНР Мирослав Ненчев, председател на Българския фармацевтичен съюз, който обясни мотивите за протеста на колегите си.
„Нашите надценки са половината от тези в ЕС, няма как да продължим да ги намаляваме. В ЕС има далеч по-ефективни методи за сваляне на крайната цена. Трябва да се следят цените в референтните държави и да се водят преговори с производителите. Освен това, чувствително да се редуцира ДДС. В България за аптеката остават 11 процента, в ЕС – 19,5 процента. Не надценките на аптеките определят крайната цена”, каза още Ненчев.
Изпълнителният директор на „БГ Фарма” Росен Казаков обясни позицията на фирмата относно опитите за административно управление на цените. „Тези опити застрашават конкуренцията, а ограничаването й няма да доведе до намаляване на цените, категоричен е Казаков. Предложенията се отнасят до ограничаване на свободната стопанска инициатива. Намаляване на цените или ограничаване на разходите за лекарства по-скоро биха блокирали достъпа до нови медикаменти.
Трябва да се създадат условия за кокуренция между компаниите, които произвеждат медикаменти. Опитите за държавна регулация няма да намалят цените, защото ограничават конкуренцията. Когато се прилагат командно-административни мерки, цените се задържат на определени нива. Нашите предложения винаги са свързани с увеличаване на конкуренцията”, заяви Казаков.