03 Май 2024, 09:12 Днес (0) | Вчера (13)

Финансовият сектор създава целогодишен курс по финанси за гимназиален етап

16 Ноември 2017 12:35 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 16 ноември 2017, 12:36

Учебното съдържание ще бъде представено на учениците така, че да могат да разберат взаимовръзката между днешните финансови решения и бъдещата финансова свобода

На специално събитие в София Тех Парк беше даден старт на проекта "Практични финанси" – първа фаза от него е разработването на нов образователен курс за ученици от гимназиален етап, предназначен за  целогодишно обучение в рамките 72 учебни часа. Зад проекта, иницииран от финансовия сектор у нас и неправителствената образователна организация JA България, се обединяват МОН, които идентифицират необходимостта от разработване на детайлна програма за финансова грамотност, браншовите организации от сектора, които се обърнаха към JA България за разписване на учебно съдържание и корпоративни партньори, които подкрепиха инициативата и ще допринесат и с експертиза за разработване на практически казуси за учебното съдържание. С реализацията на проекта партньорите целят  да предоставят на учениците от гимназиален етап знания и практически умения в управлението на личните финанси.
Сред официалните гости, които първи приветстваха старта на проекта, беше министърът на образованието и науката Красимир Вълчев: "Искам да поздравя Джуниър Ачийвмънт – не само за този проект, а за цялата им досегашна работа, те са доказали, че с каквото се захванат, успяват. Изключително полезен партньор за МОН, защото позиционираха конкретни теми като предприемачество и финансова грамотност, теми, които ни помагат в процеса на формулиране на политиката на министерството. Факт е, че образователната система има много задачи пред себе си – трябва да научим децата на езикови, на математически компетентности, трябва да ги научим на родолюбие, трябва да ги направим хора с общоевропейски и общочовешки ценности, които в същото време владеят уменията на 21-ви век – креативност, предприемчивост, медийна и финансова грамотност. Финансовата грамотност от една страна е интердисциплинарна и зависи от грамотността по математика, предприемачество и технологии, а от друга – тя самата може да помогне на учениците да придобият други компетентности и прави много по осезаема за реалния живот наука като математиката. Пожелавам успех на проекта и нямам съмнение, че финансовите отношения са най-съществената част от икономическите отношения."
"Практични финанси” надгражда компетентностите, усвоявани в рамките на общообразователната подготовка и осъществява връзки с математика, български език и гражданско образование, което ще благоприятства въвеждането му като самостоятелен предмет в рамките на разширената или допълнителната подготовка.
"Финансовата грамотност е неразделна част и важен елемент от ключовата компетентност предприемчивост и инициативност. Това, което отличава работата на JA в сферата, е дългосрочният подход и визия – пример за това е проектът ни с МОН и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). В резултат на него сме предложили часове по финансова грамотност в рамките на профил "Предприемачески". А "Практични финанси" неслучайно носи това име, защото ключова част от нашия бизнес модел и стойността за образователната система и учениците е това, че осигуряваме практическа насоченост с участието на бизнеса", сподели за старта на проекта Милена Стойчева, изпълнителен директор на JA България.
Курсът ще представлява преведена и адаптирана версия на JA Personal Finance® Blended Model или традиционни методи на обучение и обучение с дигитални технологии, смесени по начин, който помага на учащите да усвоят материала по-продуктивно. След завършването учениците ще могат да идентифицират как личните им финанси влияят върху качеството им на живот и ще разберат как финансовите избори, които правят допринасят за постигане на желанията им. "Практични финанси" ще обхване 10 теми от всички аспекти на финансите, в рамките на два учебни срока, включително уроци за представяне на нови знания, практически дейности, оценка чрез тестове и допълнителни упражнения към всяка тема. Практическите уроци ще включват бизнес примери  казуси, разработени от партньорите по проекта. Основните корпоративни партньори, които застават зад реализацията на проекта и финансират старта му са NN България, БНП Париба Лични финанси и Финансова група Карол.
Николай Стойков, главен изпълнителен директор на NN България, поздрави гостите в залата и сподели: "За NN България проектът "Практични финанси" е продължение на дългосрочните ни усилия за повишаване на нивото на финансова грамотност в страната. Още от 2001 г. имаме редица инициативи за усъвършенстване на знанията и уменията за управление на личните финанси, последните от които са проект за подобряване на финансовата грамотност на студентите в неикономическите университети в България и ръководството с финансови работилници за учители, деца и родители "За парите и други важни неща: Първи стъпки".
Проектът ще бъде реализиран на два етапа. Първият стартира сега и включва развиване на съдържанието, а пилотните класове, в които ще започне преподаването ще се включат през втория срок на тази учебна година. Първата пълна академична година на изпълнение ще бъде 2018/2019.
Учебното съдържание ще бъде представено на учениците така, че да могат да разберат взаимовръзката между днешните финансови решения и бъдещата финансова свобода. "Практични финанси" си поставя за цел да даде на младите хора стратегии за управление на парите, включително да им изясни ролята на заетостта и доходите, бюджетирането, спестяването, кредити и дълг, защита на потребителите, разумно потребление, управление на риска, инвестиране, Понци схеми, а също ще надникне и в екзотичната, все още, територия на криптовалутата.

Дни преди официалния старт "Практични финанси" получи и подкрепата на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която удвои сумата, събрана от корпоративните партньори NN България, БНП Париба Лични финанси, Финансова група Карол, Булстрад Живот Виена Иншуарънс Груп, ДЗИ и ПОК Доверие. Така програмата ще може да бъде развита и пилотирана през 2017 г., а през 2018 г. да достигне като целогодишно учебно съдържание в 50 училища в страната. Институционални партньори на проекта са Министерството на образованието и науката, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходи.  

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 02 Май 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8248
GBP 2.4796 2.4887 2.2881
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив