Париж не планира никакви допълнителни увеличения на данъците след 2015 г., което означава, че затягането на коланите ще дойде от съкращения на разходите
Френското правителство каза в сряда, че ще има по-високи от планираните публичен дълг и дефицит по време на мандата си, но се надява да успокои партньорите си в Европейския съюз с икономии, така че бюджетът да отчете излишък през 2016 г., съобщи "Ройтерс".
Париж се опитва да убеди Европейската комисия и лидерите на еврозоната да му дадат повече време, за да въведе ред във финансите си, след като по-рано тази година призна, че няма да спази обещанието да намали дефицита до 3% от БВП през 2013 г.
В нова поредица от прогнози, в които се взима предвид отслабената икономика на страната, правителството определи цел за основния публичен дефицит от 0.7% за 2017 г. от предишната цел за 0.3%. На структурно ниво обаче планът предвижда бюджетен излишък от 0.2% от БВП през 2016 г. и 0.5% през 2017 г.
Правителството, което вече обяви планове за 6 милиарда евро допълнителни данъци и 14 милиарда евро съкращения за 2014 г., твърди, че налагането на по-строги мерки на стагниращата икономика ще бъде контрапродуктивно.
Париж не планира никакви допълнителни увеличения на данъците след 2015 г., което означава, че затягането на коланите ще дойде от съкращения на разходите. Новият план показа също, че френският дълг ще достигне пик година преди първоначално планираното. Очаква се той да стигне до 94.3% от БВП през 2014 г. вместо до 90.5% през 2015 г.
"Ние напълно се придържаме към плана си, който има за цел - намаляването на дефицита... но който е преди всичко усилие страната да се вдигне на краката си, да възстанови конкурентоспособността, растежа и заетостта", подчерта финансовият министър Пиер Московиси, след като представи прогнозите пред кабинета.
Европейската комисия не коментира плана, но подчерта, че Франция трябва да продължи усилията си за реформи, които да подобрят конкурентоспособността й. Попитана по въпроса, германският канцлер Ангела Меркел пожела успех на Париж заради неговата важна роля за стабилността на еврозоната.