Павлова посочи още, че при въвеждането на електронните винетки, те ще важат 12 месеца, а не както сега до края на януари, независимо кога са закупени
За осем години се повишиха и минималната, и средната заплата. Цените на винетките не бяха променяни, това и наложи, през миналата година те да поскъпнат сериозно, така министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова отговори на депутатски въпроси за логиката на увеличаването на цените на стикерите. Тя повтори разчетите, че са нужни 600 млн. годишно за поддържане на републиканските шосета, а годишно от винетки остават чисто не повече от 200 милиона.
"Още от 2004, когато е въведена системата, е трябвало цената да се увеличава всяка година поне с 5 лева. Правителствата досега обаче не го правели. За пръв път от 8 години се увеличили цените на винетките", по думите на Лиляна Павлова.
В отговор на въпрос, Павлова каза, че дали има повишаване на събираемостта, заради новите цени, ще стане ясно в края на февруари, тъй като до края на януари важат старите годишни винетки. "От 2007 година до сега в развитието на пътища са вложени над 3 млрд лева, като 2 млрд. лева са от еврофондовете, а 1 млрд. лева от държавния бюджет и заеми. До 2022 година пък ще са нужни нови 7 млрд. лева", посочи министърът.
Лиляна Павлова каза още, че за разлика от много страни в Европа, в България шофьорите не се облагат с пътен данък, а само с винетки, който са такса, а не данък. Тя каза още, че моделът на заплащане ще е по-справедлив при смесената система от електронни винетки за леките коли и тол такса за камионите, който предстои да се въведе в следващите години.
Павлова посочи още, че при въвеждането на електронните винетки, те ще важат 12 месеца, а не както сега до края на януари, независимо кога са закупени. Дали ще има ново поскъпване на стикерите през следващата година, щяло да стане ясно след като се видят приходите от тази и се прецени как върви работата по въвеждането на новия начин за таксуване, посочи още министърът на регионалното развитие.
Павлова отрече, че поскъпването на винетките е било отложено заради местните избори, като се аргументира, че в края на октомври са били готови цялостните анализи за финансовата обосновка за актуализацията на цените и затова тя е решена през ноември.