Банката на Русия препоръча на застрахователите и кредитните институции да включват рисковете от извънредни ситуации при приемане на застраховки и организиране на плащания по договори, при които бенефициенти са кредитни институции в 3 гранични региона, съобщава регулаторът в публикувано информационно писмо, съобщава INTERFAX.RU.
Сред тези територии писмото на Централната банка (№ IN-03-59/58) посочва Белгородска, Брянска и Курска области.
Такъв индивидуален подход в 3 области се препоръчва от Централната банка за лични застрахователни договори, както и имуществени застраховки, които предвиждат "риска от пълна или частична загуба (повреждане) на имущество, бенефициенти по които са кредитни институции".
Подобен подход се препоръчва от Централната банка в случай на "увреждане на живота и здравето на застрахованите лица или повреда (загуба) на застраховано недвижимо имущество, използвано за цели, несвързани с бизнес дейности, в резултат на извънредна ситуация (извънредна ситуация )."
В същото време регулаторът има предвид ситуации, при които се обявяват извънредни ситуации на различни нива - "федерално, междурегионално, регионално, междуобщинско".
Както отбелязва Банката на Русия, публикуваното писмо е изготвено в допълнение към мерките, препоръчани в информационното писмо на Централната банка от 23 август 2024 г. (№ IN-02-59/51).
В писмото от август регулаторът формулира препоръки за ситуации, свързани със застрахователни плащания по договори за лично и имуществено застраховане на граждани в случай на щети в резултат на военни действия в същите 3 региона - Белгород, Брянск и Курск.
В обясненията към информационното писмо Централната банка каза: "Човек ще може да кандидатства за обезщетение, ако в резултат на военни действия е причинена вреда на живота или здравето му, както и ако застрахованото имущество е било повредено или изгубен.”
Освен това в това писмо Банката на Русия предложи да се организират плащанията, свързани с такива рискове, по опростен начин.
"Препоръчително е да се разглеждат такива заявления, дори ако хората нямат всички необходими документи", отбелязват от Централната банка.
Както обясни експерт на застрахователния пазар пред Интерфакс, "в повечето случаи в стандартните доброволни застрахователни договори щетите, свързани с военни операции или терористични актове, се считат за изключение и не се покриват от застраховката. Този подход се счита за класически и се използва и в международните Изключенията в стандартните доброволни застрахователни договори включват и спешни щети."
След публикуването на първото писмо от Централната банка, Всеруският съюз на застрахователите (VSU) проведе консултации с участниците на пазара за разработване на обща позиция.
"Препоръките на Централната банка по отношение на 3-те области, посочени от регулатора, се изпълняват", каза по-рано пред Интерфакс президентът на Всеруския съвет Евгений Уфимцев. Според него "сега в компаниите вече действат опростени процедури за плащане, базирани на минимален брой документи, тази практика е отработена".
Законът за доброволното аварийно жилищно осигуряване, който предвижда съфинансиране на плащания от застрахователни обезщетения и бюджетни средства за всички територии на страната, беше приет в Русия през 2018 г., но в нито един регион такава програма не е приета от регионалните власти; законът не е в сила от 6 години.