Конкретните банки пък трябва да се избират с конкурс, като целта на промените е да се прекрати порочната практика на концентрация на публичните средства в една кредитна институция
Въпреки че новите правила за избор на частни банки, в които държавните предприятия да държат средствата си, влязоха в сила още преди седем месеца, оказва се, че и до днес част от фирмите не са спазили изискванията за прозрачност. По време на служебното правителство на Марин Райков бе одобрена наредба, според която фирмите с над 50% държавно участие имат право да съхраняват само до 25 на сто от средствата си в една частна банка.
Конкретните банки пък трябва да се избират с конкурс, като целта на промените е да се прекрати порочната практика на концентрация на публичните средства в една кредитна институция.
Справка към края на месец януари показва, че само няколко министерства са поместили на сайтовете си как са разпределени средствата в частни банки. А само в едно ведомство – това на отбраната, дружествата са направили вече избор на кредитните институции, твърдят информационни агенции.
Текат в момента процедурите в дружествата под шапката на транспортното, здравното и енергийното министерство.
Служебният премиер Марин Райков аргументира промяната с факта, че над 54% от средствата на държавните фирми са концентрирани в една частна банка, което създава съмнения за непрозрачност при избирането й.