Чешкият премиер Петър Нечас заяви снощи, че очаква България за спазва международните си задължения, както и споразумението за защита на инвестициите по повод спора с чешката енергийна компания ЧЕЗ
Чешкият министър на промишлеността и търговията Мартин Куба съобщи, че възнамерява да постави въпроса с намерението на България да отнеме лиценза на ЧЕЗ в Европейската комисия.
"За нас ситуацията, разбира се, е много тревожна от гледна точка на това, че България, като членка на Европейския съюз постъпва по напълно безпрецедентен начин", коментира Куба, цитиран от БТА.
Според него е трудно да се прогнозира какво ще означава загубата на лиценза за ЧЕЗ и за Чехия като основен акционер в компанията.
Финансовият министър Мирослав Калоусек обаче заяви, че Куба не е упълномощен да говори от името на ЧЕЗ. Той вече е помолил съвета на директорите на ЧЕЗ да му предоставят материали за ситуацията.
Чешкият премиер Петър Нечас заяви снощи, че очаква България за спазва международните си задължения, както и споразумението за защита на инвестициите по повод спора с чешката енергийна компания ЧЕЗ (CEZ), съобщи Чешката осведомителна агенция (ЧТК).
Проблемът с високите цени на електроенергията в България е политизиран и изявленията на български представители за ЧЕЗ са "нестандартни", отбелязва Несач в прессъобщение. Той добави, че иска да обсъди положението с главния изпълнителен директор на ЧЕЗ Даниел Бенеш.
Очаквам България като член на ЕС да спази международните си задължения, европейските закони и собствените си закони, включително за защита на чуждестранните инвестиции, посочва Нечас.
Българската Държавна комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) реши снощи да започне процедура за отнемане на лиценза на ЧЕЗ.
"За нас ситуацията, разбира се, е много тревожна от гледна точка на това, че България, като членка на Европейския съюз, постъпва по напълно безпрецедентен начин", коментира Куба.
Междувременно акциите на ЧЕЗ поевтиняха почти до най-ниското си равнище от над четири години, след като България обяви, че ще отнеме лиценза й, информира "Блумбърг".
Котировките на книжата спаднаха с цели 2.2 процента до 602.5 крони, съответствайки на най-ниското равнище за една търговска сесия след октомври 2008 г., достигнато на 28 януари. Към 15:47 ч. местно време (16:47 ч. българско време във вторник) в Прага акциите се търгуваха за 612 крони, отчитайки понижение от 0.7 на сто и поевтиняване за пети ден. Днес по обед акциите на компанията губят 0.57 на сто от стойността си.
През януари Албания отне лиценза на ЧЕЗ в страната.