През миналата седмица правителството обяви промени в пенсионната система, според които служителите в държавната администрация ще трябва да започнат да плащат процент от пенсионните си осигуровки
Китай разкри новите мерки за уеднаквяване на пенсионната система на страната в опита си да изравни разликите между пенсиите на тези, които работят в обществения сектор и предприятията.
Досега държавата поемаше 100% от тези отчисления. Промяната ще засегне близо 40 милиона души. "Ако въведем реформата и създадем отделни сметки, ще бъде незаконно за държавните организации и институции да използват незаконно пенсионния баланс събран от корпорациите", коментира зам.-министъра на човешките ресурси и социалната сигурност ХуСяои.
Съгласно новите правила, бъдещите пенсионни отчисления, правени от държавните служители ще бъдат управлявани в отделна сметка, което означава, че същите отчисления, правени от частния сектор ще бъдат единствено за пенсиите на работещите в него.
Според новата схема, около 40 млн. служители в обществения сектор ще трябва да започнат да плащат за пенсионните си планове. Служителите в държавни агенции и институции ще внасят 8% от месечните си заплати, докато техните работодатели – 20% от цялата заплата на служителя. Ще бъдат направени промени и в системата за заплати.
За първи път служителите от обществения сектор ще имат еднакви заплати с тези от предприятията.
В момента механизмите в пенсионната система са различни, така че има разлики в подхода, особено към държавните агенции. Техните служители не трябва да плащат за пенсии, но получават такива и то по-високи от работниците в предприятията. Реформата може да реши споровете с равенството.
Според двойната пенсионна система, служителите от държавните агенции след пенсионирането си могат да получат 80-90% от заплатите си, докато служителите в частния сектор – само от 30% до 60%.
Според експертите, реформата ще облекчи тежестта на частния сектор и ще насърчи свободното движение на работна ръка между обществените и частни фирми.