Великият писател е роден в английското градче Страдфорт на Ейвън, където в зрелите си години е и един от най-големите земевладелци
Заради неяснотата по отношение на успеха на пиесите си, Уилям Шекспир е „правил всичко възможно, за да не плаща данъци на хазната“. Това е изводът от ново мащабно проучване на Университета Абъристуит (Уелс), цитирано от медиите във Великобритания.
Трудът „Reading with the Grain: Sustainability and the Literary Imagination“, изважда на дневна светлина един „друг“ живот на великия драматург, същевременно и крупен земевладелец, който с охота се е отклонявал от плащане на данъци, укривайки част от реколтата и използвайки всевъзможни вратички в закона.
В крайна сметка докато напише общо 38 пиеси, 154 сонета и 2 поеми, заобикаляйки в същото време данъчното законодателство на кралството, успехът идва и Шекспир се оттегля в „заслужена пенсия“ (последното е в кавички, доколкото по онова време пенсионирането е непозната концепция) през 1613 година.
Великият писател е роден в английското градче Страдфорт на Ейвън, където в зрелите си години е и един от най-големите земевладелци.
Уилям Шекспир умира на 23 април 1616 г. и е надживян от съпругата си и двете си дъщери, като приживе е глобяван от данъчните служби неколкократно за измами.
В своето завещание Шекспир оставя основната част от значителното си състояние на своята по-голяма дъщеря Сюзана, с условие тя да го предаде непокътнато на „първия син на своето тяло“.
Драматургът е погребан до олтара на храма „Света Троица“ в родния си град два дни след смъртта си. Епитафията, изсечена на надгробната му плоча, съдържа проклятие към хората, които биха преместили останките му - нещо, което е внимателно избегнато при реконструкцията на църквата през 2008 г.
Проучването ще бъде представено официално по време на традиционния „Хай Фестивал на литературата и изкуствата“, който ще се проведе между 23 май и 2 юни тази година, тъй като вече е спечелило конкурс.
Според доктора по литература от Университета Абъристуит - Джейн Арчър, специалист по литературата на Ренесанса, „Шекспир освен че е бил велик драматург, е бил е ловък предприемач, готов на всичко заради печалбата, включително и да използва всевъзможни пробойни в закона, за да се отклони от плащането на налози“.
Една от т.нар. „вратички“ е набралата популярност и у нас в последно време шашма „раздаване на заеми“.