Според инженерите в пиков час само няколко трамвая и още толкова стари автомобила са в състояние да подложат слуха ни на изпитание
Нивата на шум в София значително надвишават допустимите норми, показа проверка на TV7. За да не увредим слуха си, нивото на шум не трябва да надвишава 80 децибела. Стойности над 120 децибела дори могат да доведат до оглушаване. Според наредбите на местата с интензивен трафик шумът не трябва да е повече от 60 децибела през деня и 55 - вечерта.
За да видим какви са стойностите в действителност и доближават ли се до максимално допустимите нива, отидохме на един от по-малко натоварените булеварди в квартал "Дружба". Там измерванията показаха от 70 до 80 децибела. Което на практика доказва, че нивата на шум значително надвишават тези, фиксирани в наредбите. Според инженерите в пиков час само няколко трамвая и още толкова стари автомобила са в състояние да подложат слуха ни на изпитание.
Лошата новина е, че автопаркът става все по-амортизиран, а броят на регистрираните коли расте. Това, според анализаторите, означава, че проблемът със силния шум все повече ще се задълбочава. Логично, най-изложени на вредата от шума са хората, които живеят, или работят непосредствено до най-интензивните кръстовища.
За по-раздразнителните има решение. С продуктите, които се предлагат на пазара, могат да изолират дома си напълно. Резултатът ще е като в изолационна зала, където не прониква никакъв шум.
Да се живее в толкова безшумна среда обаче може да се окаже още по-вредно, категорични са специалистите. Напълно заглушените помещения влияят на психиката и карат човек да се чувства като във вакум. Именно това е причината, ако живеем на шумно място, да се чувстваме неестествено, когато отидем на село.