Не е изключено да се прибегне до намаляване на капитала, продажба на активи и дори приватизация на обособени части, казва заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков
Индивидуални оздравителни планове за всички болници, които харчат повече, отколкото получават, предвижда да изготви Министерството на здравеопазването. Според доклад на ведомството такива са 44 от общо 63 болници с над 50% държавно участие.
Не е изключено да се прибегне до намаляване на капитала, продажба на активи и дори приватизация на обособени части, казва заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков. Министерският съвет вече разреши продажбата на части от от плевенската "Д-р Георги Странски" и на пловдивската "Свети Георги", които не се ползват за медицинска дейност. Друга мярка, която ведомството предприе за намаляване поне на административните разходи на болниците, е обединяването на лечебни заведения - първите сигурни са в карето на Медицинска академия и в Бургас.
"С оздравителни планове загубите на болниците биха могли да се покрият в рамките на три-четири години", прогнозира зам.-министър Пенков и предлага да се въведе "пакетно финансиране". Това означава, че за три месеца например всички, които участват в грижата за пациента, ще получат една цена за определен пакет услуги.
Днес законът за лечебните заведения влиза на първо четене в пленарна зала. Веднага след внасянето му министърът на здравеопазването Петър Москов беше критикуван за идеята да се позволи приватизацията на държавните болници, а премиерът Бойко Борисов скоро след това успокои, че предложението ще бъде оттеглено.