Държавата признава, че е абдикирала от контрола в здравната система
Предложеният начин на изчисление на новата здравна застраховка ще доведе до фалити на здравни застрахователи. Това прогнозира в студиото на "Лице в лице" по бТВ д-р Мими Виткова, бивш здравен
министър и изпълнителен директор на здравната застрахователна компания ОЗОФ Доверие. По думите й в момента се коментира "една апокрифна книжнина, която се разпространява." "Някой е изчислил на
коляно, че с 12 лв. ще се покрива неизвестно какво. Не може така несериозно да се подхожда. Застраховането е сериозна дейност и не може без актюерски разчети. Системите може всякак да се моделират,
но на това дори и аритметиката не е вярна”, посочи тя.
Д-р Виткова прогнозира фалити за застрахователи и добави, че едва ли някоя сериозна застрахователна компания би се съгласила да участва в този модел.
Д-р Виткова посочи, че в предложението има немалко конфликтни места. Едно от тях е разписаното изчисление на застраховката по пол, възраст и регион. Застрахователният експерт припомни, че полът категорично е изключен с европейска разпоредба от факторите при изчисление на всяка застраховка, като дискриминиращ фактор.
Друт конфликтен момент на предложението на здравното министерство е задължителният елемент на здравната застраховка. "Здравното осигуряване е право на българския гражданин - пише в Конституцията. Как това задължително здравно застраховане се вписва в това право?"
На практика държавата признава, че е абдикирала от всякакъв контрол в здравната система и изведнъж застрахователите и пациентите ще съблюдават този контрол - как става това, посочи още д-р Виткова.
Друг сериозен проблем в проекта е частта с унаследяване на застраховката – как ще се образуват резервите, за да бъде застрахователят стабилен, попита д-р Виткова.