13 Февруари 2025, 12:56 Днес (1) | Вчера (1)

Здравната каса завъртя далавери за над 1 млн. лв.

06 Юли 2004 08:29 в-к "Стандарт" по статията работи: 1
A+ A-

Със служебни пари са купувани лични GSM-и, нередовен е и договорът за охрана

Поредният скандал около здравната каса се разгоря, след като бяха оповестени официалните резултати от финансова проверка в НЗОК. Оказа се, че няма нито една възложена от ръководството на касата обществена поръчка, при която да са спазени всички законови разпоредби. И така всичките сделки за 1,110 млн. лв., които са похарчени за собствените нужди на НЗОК, отиват за разследване. Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол (АДВФК) трябва да се произнесе за валидността на сделките, коментира одиторът на НЗОК Димитър Чапанов. "Спасени" са 2,4 млн. лв. от капиталовите разходи, защото бяха пренасочени за здравни плащания.  Общо 20 са сделките за възлагане на обществена поръчка, казва Димитър Чапанов. Той е човекът, който гледа под лупа касата вече трета година. Хаосът постепенно се подрежда, но все още има много неща, които трябва да се изгладят, обяснява одиторът. Въпреки общата положителна оценка, дадена за работата на касата през 2003 г., самият Чапанов е потресен от грешките, които са допускани при възлагане на обществените поръчки. Изключително некомпетентно и противно на всички законови изисквания са похарчени 1,110 млн. лв., коментира той. Най-фрапиращите случаи са с глюкомерите от дарението на Австрийския Червен кръст. Първо - възлага се поръчка на фирмата "Ливеда мед 2000" ООД, която към момента на сключването на договора изобщо няма лиценз за дейността си. След това се разписва клауза, че договорът е за не повече от 2,1 млн. лв. В същото време обаче в офертата на фирмата е посочена максимална стойност на услугата 1,17 млн. лв.
Не по-малко скандален е и договорът, който НЗОК сключва с фирмата, поддържаща охранителната й система. Тук изобщо не се провежда търг за възлагане на поръчката. От ръководството оправдават решението си, като обясняват, че всъщност "Секюрити груп Алфа" ЕООД е печелила вече конкурс при тях. На практика обаче предметът на договора задължава да се проведе нов търг, обяснява Чапанов. И това не е единственото нарушение в сделката. Според предварително обявената обществена поръчка касата се нуждае от "отремонтиране на съществуващи в момента охранителни системи". В договора със "Секюрити груп Алфа" обаче е вписано като задължение на фирмата "подмяна с нови компоненти на съществуващи в момента охранителни системи". Цената на поръчката е 223 284,16 лв., която на фона на близо 800-милионния бюджет на касата действително изглежда не особено значима. Но така"с малки суми, но редовно"се получава натрупване, касата възлага поръчка след поръчка, без да спазва изискванията на закона.Служителите й директно отиват и си пазаруват мобилни телефони от най-близките магазини с държавните пари. Купени са 78 GSM-а на стойност 14 975 лв. Сумата би стигнала за заплащането на месечните дози инсулин на около 150 души. Не са удържани и парите за телефонни разговори на служителите в касата над определените лимити.
Възлага се на външни консултанти изготвяне на становища за трудово-правни проблеми, за защита правата на НЗОК и др. на стойност 16 867 лв. В същото време касата има 11 щатни служители, назначени точно с тази цел, на които се плащат заплати за общо 89 000 лв.Като сериозни нарушенияв одита на касата се посочва и неправилното отчитане на гаранциите по сключените договори (стойността е 45 000 лв.). Те са вписани в графа приходи по бюджета на НЗОК, а не, както би следвало - като чужди средства. В одита си Димитър Чапанов порицава и пасивната роля, която играе Контролният съвет и другите органи, контролиращи касата, включително и тези в здравното министерство. Той посочва като голям пропуск и липсата на документ за единна счетоводна политика. За да сме напълно коректни, трябва да отбележим, че няколко дни след излизането на доклада касата представя проект на такъв документ, казва Чапанов. Контролният съвет обаче продължава да бездейства. За цяла година той е предал само две докладни, възмущава се одиторът. И това все още не са най-сериозните пера, по които се източва здравната каса. Неотдавна самият шеф на НЗОК д-р Иван Букарев призна, че някои от лекарите в болниците надписват диагнози или отчитат дейности, които всъщност не са извършили. Най-ясно това личи при ваденето на сливици. Според експертите от отдел "Анализи" в касата резултатите от първите няколко месеца на годината показват, че има цели области в страната, където не е останал нито един човек със сливици. Подобно е положението и с диагнози като сърдечна недостатъчност, пневмонии, аборти по медицински показатели. Лекарите предпочитат да впишат болест, която се плаща веднага от касата, отколкото да чакат пари по новата методика на министерството, обясняват от НЗОК. Според тях именно страхът от новата методика за заплащане на болниците от здравното министерство е причина за среден месечен преразход за тази година от над 1 млн. лв. за болничната помощ.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Всъщност проблемът е същия както в цялата административна, съдебна и т.н системи : пълно безхаберие и

безотговорност. Докато никой не носи лична (вкл. съдебна) отговорност за своите действия всичко ще е по този

начин.
Между другото големия куриоз е че в Либия (!) лекари могат да бъдат съдени за своите действия и това е

редовна практика (съвсем друг е въпроса за обективността на съдебната система), а в България не съм чул за

осъден лекар за причинени вреди (след заразяване на десетки хора с хепатит например) и дори причинена

смърт поради неправилна диагноза, каквито примери има много ...
Що за безотговорност !!!
#1 | от Георгиев | преди
Валидни за 16:10 12 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8944
GBP 2.4796 2.4887 2.3463
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив