26 Януари 2025, 09:16 Днес (0) | Вчера (0)

90% от производителите на хляб може да фалират заради строгите евронорми

13 Март 2006 08:46 в-к "Монитор" по статията работи:
A+ A-

Едва 10% от фурните за хляб са покрили или ще успеят да покрият хигиенните изисквания до януари 2007 г.

Едва 10% от фурните за хляб са покрили или ще успеят да покрият хигиенните изисквания до януари 2007 г. Твърдението е на първият зам.-председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите и лидер на регионалния съюз в Русе Петър Миланов. Ако не се отложи въвеждането на евроизискванията за хлебопроизводителния бранш, след 1 януари хиляди хора ще отидат на трудовата борса. Според него евроизисквания като да се направи отделен вход - изход, през който работещите да влизат в съблекалня и баня, а след това и в производственото помещение, да има миячно помещение за касите за хляб, да има и склад за чистия амбалаж, както и склад за готовата продукция са прекалено строги.
По думите му, документацията, която трябва да закупят колегите му, за да преоборудват фурните си по договорените изисквания, струва 10 - 12 хил. лв. Не става ясно обаче, дали тук става въпрос за консултантските услуги по въвеждането на системата за контрол на критичните точки и безопасност на храните НАССР, която не е задължителна.
Повечето производители на хляб съществуват от 10 - 15 г. на пазара. Крайно време е след толкова години, всички да въведат минимални хигиенни изисквания, защото става въпрос за храна. Това заяви за "Монитор" Борис Илчев, председател на "Браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители и сладкари". Несериозно е твърдението, че евроизискванията за хигиена са строги и ще доведат до масови фалити на фурни след 2007 г., а само 10% от тях ще останат на пазара, допълни той. Тук не става въпрос за европейски норми, а за българските изисквания, които са заложени в Наредба №7. Когато РИОКОЗ извърши преди време пререгистрация на хлебопроизводителите, го направи без физически контрол, посочи Борис Илчев. Тогава трябваше да се извършат проверки и да се види кой е спазил хигиенните изисквания и кой не е.
Освен това, има други производства от хранително-вкусовия бранш, за които има още по-строги хигиенни норми, допълни Борис Илчев.
Производителите на хляб с индустриален капацитет, както и част от по-малките пекарни отговарят вече на изискванията, тоест са покрили българските норми за хигиена. Сред задължителните са, да не се кръстосват пътищата, от където се внасят продуктите, прави се хляба и се изнася като готов продукт. Това изискване е безспорно и трябва да се въведе от всички, без изключения, посочи Борис Илчев. Смешно е да се поставя под въпрос изискването със засичането на пътищата. Задължително е да има отделна мивка или малко помещение, в което да се мият касите, с които се пренася хляба, допълни той. Разбира се, една малка пекарна не може да отдели 50 кв. м. за помещение, но има различни варианти да покрие това изискване, каза Борис Илчев. Трябва да спре практиката, хлябът да се превозва с мръсни каси и микробуси, допълни той.
Има представители на бранша, които просто отказват да въведат елементарни хигиенни норми, допълни той. Изискванията не са от вчера, те съществуват в родното ни законодателство от години насам и не са плод на споразумения или хармонизиране на евродирективи, заяви Борис Илчев. Сега има представители, които се оплакват, че им били строги изискванията и въвеждането им било свързано с големи разходи. Един от основните проблеми в бранша е, че някои вече 15 г. не могат да отговорят на нашите български норми, а сега в последният момент се оплакват. А що се отнася до новите директиви на Европейския съюз свързани с т.нар хигиенен пакет те са много по-либерални и дават възможност собствениците на пекарни по свободен начин да покрият минималните хигиенни норми, допълни Борис Илчев.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив