23 Януари 2025, 01:20 Днес (0) | Вчера (0)

Чиновници бавят приемането на стандарт за антисеизмично строителство

10 Януари 2006 09:53 в-к "Монитор" по статията работи:
A+ A-

Сегашните норми не отчитат честотните характеристики на земетресенията, а главно носимостта на почвите

Има риск от забавяне на въвеждането у нас на европейските норми за антисеизмично строителство, научи "Монитор". Те са известни още като еврокод номер 8.
Преди няколко години Министерството на регионалното развитие и благоустройството финансира една тема за концепция за съгласуване на българските норми за антисеизмично строителство с тези на ЕС, но не бе направено нищо повече, каза проф. Людмил Ценов, председател на Експертния съвет за оценка и управление на сеизмичния риск към правителствената комисията по бедствията и авариите.
Въпросът е не само те да се преведат на български. Важното е да бъдат съобразени с българските условия. Все пак в България рисковете от земетресения са много-по-големи, отколкото в Германия или Великобритания, например. Засега чиновниците не проявяват голяма заинтересованост, а след време работата ще се свърши на бърза ръка и ще се създадат нови още по-големи проблеми, подчерта професорът.
Сегашните норми не отчитат честотните характеристики на земетресенията, а главно носимостта на почвите, каза ст. н. с. Светослав Симеонов, директор на Централната лаборатория по сеизмично инженерство към БАН. Напр. за района на Русе и цяла Североизточна България е валиден коефициент за земетресение с висока честота. Но румънското огнище във Вранча предизвиква нискочестотни трусове, с голям период на трептенията и се създават най-големи рискове за високите сгради, които изпадат в резонанс. Това трябва да бъде отчетено в бъдещите норми за антисеизмично строителство, добави експертът от БАН.
До 1990 г. у нас функционираше система за оценка, регистрация и анализ на силни земни движения, която мери ускорението.
На базата на данните, получени от системата се дават определени стойности, които служат за написването на нормативни документи за антисеизмично строителство и няма нужда те да се преписват от други страни, каза проф. Людмил Ценов. От началото на 90-те години финансирането на системата спря и тя се разпадна. Преди време бяха купени нови акселерографи и положението малко се позакърпи. Тези уреди служат измерване ускорението на земята по време на труса.  Събраните данни се използват от строителните инженери за  подобряване сеизмичната устойчивост на постройките. Засега у нас няма достатъчно средства, за да може подобна апаратура да се инсталира в повече сгради и не само на едно място в тях. Монтирането само на един акселерограф в сграда е излишен лукс. Те трябва да са поне 4-5, подчерта професорът.
Система за измерване на сеизмичното ускорение има в АЕЦ в Козлодуй, но тя се използва за спешно автоматично спиране на реакторите, когато ускорението на терена е над определена стойност. При един среден по сила трус с неголям магнитуд, породен от огнището във Вранча, през 1986 г. системата е сработила успешно.
Сега акселеграфи на БАН са монтирани в Мусомище и Крупник, Благоевградско, в Рожен, Смолянско, в Пловдив, Панагюрище, Димитровград, Кърджали, Преселенци, Добричко, Провадия, Стражица, каза ст. н. с. Светослав Симеонов от академията. Локални станции за измерване на земното ускорение има на площадката на бъдещата АЕЦ в Белене и в солниците около Провадия. В солните находища имат проблеми с локални трусове, породени от пропадането на подземните пластове. В София и района подобна апаратура е монтирана в Плана и станцията на Геофизичния институт на БАН на Витоша. Два от апаратите са инсталирани в две типични сгради ново строителство в столичните квартали Лозенец и Младост. На панелна сграда няма монтирана подобна апаратура. Уредите са много скъпи и проблемът е в опазването им, добави експертът от БАН.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 22 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8884
GBP 2.4796 2.4887 2.3131
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив