22 Януари 2025, 12:51 Днес (0) | Вчера (0)

Чирков и Правителствена в битка за органи

20 Декември 2005 08:40 в-к "Монитор" по статията работи:
A+ A-

Екипът на “Лозенец”обвинен, че похабил сърце и бъбреци

Война за органи за трансплантация отново пламна между родните хирурзи. Със случая е ангажирана дори Софийската градска прокуратура, до която проф. Александър Чирков пусна сигнал. Според кардиохирурга в бившата Правителствена болница са направени редица нарушения при взимането на органите за последната извършена там трансплантация. Става дума за операцията на 22-годишната Даниела Димитрова, която получи нов черен дроб в петък през нощта. Донор стана 24-годишният М.П. от Русе, който се хвърли от четвъртия етаж.  И останалите му органи са могли да се използват за спасяването на чужд живот, но това не се е случило заради немърливост на екипа, който е извършил експлантацията, твърди в сигнала си Чирков.
Според него лекарите от Правителствена болница, са оставили гръдния кош на донора в мозъчна смърт отворен 3 часа и не са спазили установения ред при взимането на органите му. Първо се взима сърцето, след това бял дроб, черен дроб, бъбреци.  Екипът на "Света Екатерина", който е трябвало да извърши сърдечната експлантация, бил извикан часове след отварянето на гръдния кош и корема. Това направило неизползваеми всички останали органи, освен черният дроб на донора, е посочено в сигнала до прокуратурата.
И е изгубен шансът за живот на един пациент от чакащата листа за трансплантация на сърце и на двама, които чакат за присаждане на бъбрек, обяснява проф. Чирков. 756 чакат за нов бъбрек, 48 - за сърце, сочи статистиката.
Сърцето не беше използвано, защото донорът имаше травма, която го е увредила. Счупена беше гръдната му кост и органът не можеше да се използва, обясни пред "Монитор" директорът на Правителствена болница, участвал в трансплантацията на Даниела, д-р Любомир Спасов. Бъбреците също са били увредени заради падането на младежа. Те имаха кръвонасядания и също не можеха да се трансплантират, обясни Спасов. Информацията бе потвърдена пред "Монитор" и от говорителят на Изпълнителната агенция по трансплантации Милена Захариева. Ако има съмнения  за този случаи, би могло да има проверка по него, която да установи дали има нарушения, каза тя. Все още обаче не е ясно дали такава ще бъде разпоредена. "Въпросът е принципен. Екипът ни трябваше да бъде извикан преди да е отворен гръдният кош на донора", категоричен бе д-р Димитър Николов от болница "Света Екатерина".
Подобни обвинения преди година отправи и д-р Спасов към колегите си от Първа хирургия на Александровска болница, с които се конкурираха кой ще направи първата чернодробна трансплантация от трупен донор у нас. Тогава д-р Спасов обясни, че има редица случаи, в които органите се похабявали при експлантацията.
Освободиха и шефа на агенцията по трансплантации
Директорът на Изпълнителната агенция по трансплантации (ИАТ) д-р Янко Начков е уволнен в петък, научи "Монитор". Здравният министър Радослав Гайдарски е назначил на негово място колегата си от Александровска болница, урологът проф. Христо Куманов. Въпреки че смяната е станала същия ден, в който Гайдарски уволни 6 болнични директори, тя не бе оповестена тогава. Вчера късно следобед чиновниците пуснаха съобщение, след като "Монитор" попита какви са мотивите за отстраняването на Начков.
Договорът ми е прекратен, но няма изтъкнати причини за това, лаконичен бе вчера пред вестника Начков. Според Закона за държавната администрация това не е необходимо, нямам представа какви са мотивите на министъра, допълни той.
От МЗ по-късно казаха, че със смяната искали да подобрят контрола върху трансплантационната дейност.
Изпълнителната агенция по трансплантации е органът, който контролира и координира всички дейности, свързани с присаждането на органи.

Две бебета ще получат шанс за живот, след като им бъде присаден черен дроб в болница "Лозенец", съобщи д-р Спасов пред "Монитор". Едното е момиченце на 2,5 месеца, което е родено без жлъчни пътища. Другото бебе, при което се налага спешната операция, е на 3 месеца и е момче със същата диагноза. Чакаме ги да станат на по 5 месеца, за да могат да издържат операцията, обясни д-р Спасов пред вестника.
Донори на двете бебета ще станат техни близки. Лекарите ще вземат част от техния черен дроб и ще присадят на малките пациенти. При тях това е възможно, защото е необходима малка част от черния дроб, казаха лекарите. Черният дроб е единственият орган в човешкото тяло, който има способността да регенерира, поради което и трансплантацията от жив донор е възможна. Тя обаче не може да се направи при възрастни пациенти и при тийнейджъри. Заради това в листата на чакащите в бившата Правителствена е и 17-годишен младеж, за когото единствената алтернатива е да се намери орган от починал пациент, съвместим с него. За черен дроб в Правителствена чакат още 6 възрастни, при които трансплантацията се налага спешно. Днес от болницата изписват 3 деца, на които преди месец бе присаден черен дроб.
В болницата преди година беше извършена първата чернодробна трансплантация у нас - на 7-месечната тогава Памела, на която лекарите присадиха част от черния дроб на баща й Пенко. Половин година след това в Александровска болница екип, начело с проф. Виолета Димитрова, присади за първи път черен дроб от пациент в мозъчна смърт. Пациентът беше 39-годишният Пламен от Сливен.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 21 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8959
GBP 2.4796 2.4887 2.3121
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив