„Сговорчиви” лекарски комисии подпомагали експорта
Десет болници препродават извън страната безплатни онколекарства, които им се отпускат за болните Националната здравноосигурителна каса. Те вече се проверяват, съобщи подуправителят на касата д-р Димитър Петров вчера. Лечебните заведения са в цялата страна, лаконичен бе той, но не посочи къде са, тъй като в някои от тях вече се извършват проверки, а в други ще започнат всеки момент.
Оказва се, че въпросните болници са се снабдявали със скъпи медикаменти за лечение на рак, които НЗОК у нас осигурява напълно безплатно за пациентите. Те обаче не са стигали до болните. В схемата по отпускането им са и лекарски комисии, които са разписвали протоколите.
Инспектори от касата започват проверки и на аптеки, също в различни градове на страната, за които също има сигнали, че въртят реекспорт с безплатните медикаменти за онкоболните. Те са подадени от пациенти.
В началото на миналия месец първата подобна схема за източване на касата с такива медикаменти бе засечена в онкодиспансера към Многопрофилната болница във Варна. Там не бе открит скъпоструващият херцептин за десетки хиляди лева, който се оказа доставен за болните, но без документация да им е отпуснат
Същевременно лекарството не бе открито и в аптечния склад на диспансера. Подобни липси лъснаха и в Специализираната болница по онкохематология в София. И двете лечебни заведения се разследват в момента от Икономическата полиция.
За да се прекрати спекулата със скъпите лекарства, за които касата плаща стотици милиони всяка година, обмисляме залепването на стикери върху опаковките на тези от тях, които се отпускат безплатно, каза още д-р Димитър Петров.
По думите му в страната ни онкозаболяванията, захарният диабет и някои други диагнози се лекуват предимно с медикаменти от т.нар. първа линия, които са и най-скъпи. Тези лекарства са иновативни и в Европа се изписват само за най-тежките случаи
Предвижда се те да бъдат предоставяни само ако медикаментите от т.нар. втора линия, които са една идея по-стари, но също оригинални и надеждни, не помогнат.
Как точно лекарите и комисиите по лекарствата ще процедират за изписването и отпускането на тези лекарствени продукти ще бъде регламентирано в специална наредба, която се очаква да бъде готова до 15 септември.