Най-често шофьори бъркат серията и номера на глобите
Всеки месец около 1000 фиша към КАТ, за които шофьори са се издължили към държавата, остават в системата като неплатени. Причината за това е грешка в платежния документ, с който водачите внасят размера на глобата си. Най-често самите шофьори бъркат серията и номера на фиша или служителката в банката прави грешка при попълване на вносната бележка. Има и случаи, при които мъже отиват да внесат глобата на половинките си, но вместо името на съпругите си вписват своето. Това съобщиха пред „Монитор” от отдел „Пътна полиция”.
Така наглед дребен пропуск принуждава шофьорите да ходят по мъките като се ангажира и голям ресурс от администрацията, за да се извършват насрещните проверки за това дали е платена санкцията. Причината е, че когато има някаква неточност, глобата срещу името на шофьора в системата стои като неплатена. След като мине срокът, в който водачът трябва да се издължи, автоматично справка за него се изпраща от КАТ към някоя от 28-те териториални дирекции на НАП в страната. Оттам данъчните пращат писмо, с което приканват вече платилия да внесе сумата отново.
Обикновено водачът ядосан отива в НАП и вдига скандал, а данъчните пък изпращат обратно запитване към МВР дали е извършено плащане. Когато проверката е за хартиен фиш или акт, тя се извършва от финансовата служба на Главна дирекция „Национална полиция”. Служителите проверяват дали по сметката за наказателни постановления е постъпило плащане. За глоба по електронен фиш справката се извършва в дирекция ПУБ („Планиране и управление на бюджета”). Ако се установи, че превод е направен, информацията се дава в НАП и шофьорът вече спира да бъде търсен от данъчните.
За да не попадате в капана на техническата грешка, от КАТ съветват шофьорите да си свалят образеца за платежно нареждане, който е качен в сайта на МВР. Там абсолютно точно е посочено къде и какво трябва да бъде попълнено. Ценният образец се намира в раздела „Справочна информация”. Разпечатва се в два екземпляра и се заверява в банката, в която се плаща глобата. Второто копие водачът трябва да го пази, защото с него може да докаже пред НАП, че е платил, без от НАП да пращат запитване към МВР за транзакцията.
„Монитор” пръв писа за проблема с плащането на глобите на 27 август. Тогава 25-годишен младеж разказа как си е платил фиша в столичния КАТ, не е попълвал сам никакви платежни документи, но глобата му стои неплатена. Имаше и случай с бизнесмен, който е използвал интернет банкиране, за да плати, но от НАП са му събрали втори път санкцията с данъците.
167 000 щракнати в нарушение
167 000 шофьори нарушители са били заснети от стационарните или мобилните камери на Пътна полиция в страната. Това сочи статистиката за първите 8 месеца на 2012 година. От КАТ обясниха, че
заснетите в крачка са почти два пъти повече, тъй като през 2011 година сниманите са били 86 000.
Увеличението се дължи на новите 8 стационарни супермодерни камери, които бяха монтирани по натоварени участъци в страната. Освен това беше пенсиониран и един от най-старите модели радари, като на
негово място дойдоха устройства за измерване на скоростта, които правят и снимка на водача.
„Целта не е всяка камера да бъде като касичка и да пълни държавния бюджет, а да има превантивна задача. Защото когато веднъж полицаят любезно ви помоли да не правите повече нарушения, но вие продължите, след като платите два пъти по 100 или 200 лева, вероятно ще станете по-примерен водач”, коментираха от КАТ.
Джигит с порше вдигна рекорда на „Тракия” на 273 км в час
Шофьор с „Порше” модел „Панамера” държи най-новия официално регистриран рекорд за скорост на магистрала „Тракия”. Нарушителят е бил сниман да шофира с 273 километра в час с една от новите модерни камери.
През април тази година, малко след пускането на модерните стационарни устройства за измерване на скорост, „Монитор” писа за рекорд от 234 км в час, поставен също от шофьор на „Порше Панамера”. Бързо обаче той бил подобрен на 249, а наскоро стигнал и внушителните 273 километра.