По твърдения на представители от асоциацията търговците на лекарства работят на ръба на оцеляването
МониторНякои от изтеглените от продажба лекарства имат заместители. Сто и петдесет лекарства за спрени от продажба на българския пазар само за последната една година. Това съобщиха от Асоциацията на търговците на едро с лекарства по време на международна среща на работещите в този бранш, която се проведе в София вчера.
Търговците са единодушни, че цените на тези медикаменти в България са станали толкова ниски, че не представляват интерес техните продукти да се продават у нас и ги изтеглят от нашите аптеки.
Спрените за продажба лекарства са най-вече за лечение на онкологични и кардиологични заболявания. Липсата на някои от тях се компенсира донякъде с генерични препарати, както и с регистрирането на нови медикаменти.
Според производителите медикаментите могат да поевтинеят не с намаляване на процента на надценката с административен натиск, а чрез цялостна промяна на действащата система на ценообразуване, която действа сега. Те смятат, че реално те ще поевтинеят, ако ДДС бъде намален. Сега налогът от 20% върху лекарствата е най-високият върху такъв продукт в Европейския съюз.
По твърдения на представители от асоциацията търговците на лекарства работят на ръба на оцеляването. Вътрешни разчети показали, че след като надценката бе намалена с 2 на сто, повечето от тях работели с печалба не повече от 1 процент. Търговците дори предупредиха, че това тепърва ще води до тежки последици, тъй като е вероятно все повече производители да изтеглят продукти от нашия пазар.