ГЕРБ оттегли подкрепата си, за да не бъде обвинена в съглашателство с ДПС. Дупката в хазната само за месец е нараснала със 100 млн. лв.
Актуализация на бюджета на държавата и на Националната здравноосигурителна каса няма да има. Часове след като парламентът - с гласовете на ДПС и ГЕРБ - прие със скандали на първо четене проекта на правителството, Бойко Борисов обяви, че напуска НС. "Дотука беше!", отсече бившият премиер, бесен от коментарите за обвързването на партията му с ДПС. Без ГЕРБ и "Атака" парламентът трудно ще събере кворум, още повече че БСП също е срещу актуализацията на държавния бюджет.
"42-рото Народно събрание приключва работата си и всички политически сили са го приели. Оттук насетне се отива на избори и 43-тият парламент трябва да довърши и да даде отговори на доста въпроси, които не бяха довършени в това Народно събрание", обяви председателят на НС Михаил Миков. Социалисти от ръководството на ПГ декларираха пред "Сега", че ще бъдат на работа и днес, и в понеделник, за когато е насрочено заседанието за двата бюджета, но са скептични, че ще се стигне до гласуване поне на бюджета на здравната каса, по който има консенсус.
Умерен оптимизъм демонстрира само лидерът на ДПС Лютви Местан. "Независимо от заявените позиции на двете основни политически сили - ГЕРБ и БСП, аз мисля, че до понеделник все още има време да премислим тази позиция, все пак да стигнем до решение за приемане на второ четене двата закона, защото в противен случай ще се носи тежка отговорност пред пациентите и лекарите, а и пред цялото българско общество", обясни Местан.
Премиерът в оставка Пламен Орешарски не видя нищо драматично в случващото се и препоръча на следващия кабинет да е по-пестелив. "Не мисля, че е драматично дали ще бъде приета, или не актуализацията. Ако бъде приета, ще даде по-голямо спокойствие на следващото правителство, ако не бъде - трябва да контролират по-ефективно разходите", отговори Орешарски на въпрос на "Сега". Той допълни, че изпълнението на бюджета към момента е в рамките на нормалното. "Има рискове до края на годината, оценени са на около 500 млн. в приходната част, има буфери в разходната част, достатъчен фискален резерв", допълни той.
Социалните партньори реагираха предпазливо на провала на политиците. "Имаме една-единствена позиция - партиите да са достатъчно отговорни и да влязат да гласуват бюджета на НЗОК", заяви шефът на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов пред "Сега". Според него политиците демонстрират пълно безразличие и безотговорност. "Няма значение кой с кого е бил, хората не ги интересува, но ги интересува да са живи и здрави - здравето не бива да се използва за политически сръдни", заяви Райчинов.
"Сега" потърси за мнение и шефа на Надзорния съвет на здравната каса и зам.-министър на здравеопазването в оставка д-р Бойко Пенков, но до редакционното приключване на броя той не бе открит за коментар. Според представителя на пациентите в надзора на НЗОК Иван Димитров, ако спешно не се намерят още пари, 1.5 млн. хронично болни ще останат без лекарства, които се покриват напълно или частично от бюджета на касата. "Съмнявам се, че касата може да покрие до края на годината тези пациенти, НЗОК ще влезе в следващата година с много по-сериозен дефицит от този през 2014 г.", предупреди Димитров.