10 Януари 2025, 13:39 Днес (1) | Вчера (3)

БСП и ДПС написали 10 мерки срещу банките

24 Октомври 2013 08:57 в. Сега по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 24 октомври 2013, 09:01

Проектът е апокрифен, само банковата асоциация го е виждала и го намира за опасен за финансовата стабилност

Работна група на БСП и ДПС е подготвила 10 мерки, които трябва да защитят потребителите на кредити. Те включват отпадане на такси, прозрачно образуване на лихвата, премахване на правото на банките да вадят изпълнителен лист срещу длъжник по бързата процедура и др. Предложенията обаче са апокрифни - с тях е запозната само Асоциацията на банките в България. При това според асоциацията повечето мерки са неприемливи и опасни за системата. Това стана ясно по време на дискусия в предаването "Референдум" на БНТ.

Вчера из парламента се понесе новината, че проектът вече е напълно готов и е публикуван, но депутати от мнозинството отрекоха слуха и обясниха, че дори те не са го виждали и че единствените оторизирани говорители по темата са Йордан Цонев от ДПС и Румен Гечев от БСП. Оказа се обаче, че и двамата депутати отсъстват. Междувременно в. "Труд" съобщи, че разполага с проекта на управляващите за промени в Закона за кредитните институции, който предвижда банките в рамките на месец да променят общите си условия и методиките за лихвите, да премахнат таксите и комисионите за разглеждане, отпускане, усвояване и управление на заема. На тази база те трябва да поискат БНБ да актуализира лицензите им, а ако не го направят, може да изгубят правата си, твърди вестникът.

Според Георги Атанасов, председател на Българския финансов форум, работната група действа конспиративно. Това се е случвало и при предишните промени и след всяка такава поправка без съгласуване за потребителите на финансови услуги става по-зле, обясни Атанасов по време на дискусия по БНТ. Той припомни, че потребителските организации отдавна са предложили седем мерки, които трябва да вървят в пакет. Сред тях са създаването на финансов омбудсман и приемането на закон за персоналния фалит, поясни Васил Кендов, финансов консултант. Депутатът Йордан Цонев, който участва в тв дискусията, съобщи, че тези две мерки са включени в проекта на работната група. Той обаче не даде никакви подробности за готвените промени. Цонев призна, че само банковата асоциация е запозната с тях и че е намерила повечето предложения за опасни за стабилността на системата. Една от идеите е например кредиторите да отписват вземанията си, ако след продажбата на ипотекирано жилище остане непогасен дълг. Като не са си направили добре сметката, банките трябва да си понесат отговорността, смята Цонев.

Не забравяйте, че банките управляват чужди пари - на спестителите и на своите акционери, и не са благотворителни организации, предупреди Любомир Дацов, ексдепутат и бивш зам.-министър на финансите. Той посочи, че през годините на кризата от 32 банки у нас само две са раздали дивиденти, всички останали са имали доста проблемни заеми и са капитализирали печалбите си. Ако банките трупат загуби, може да пострадат спестителите и акционерите им, посочи Дацов. В момента в системата има 12 милиона депозити на граждани, общата сума е 36 милиарда лева, като 9 милиона от депозитите са до 1000 лева - тоест на дребни спестители, добави Дацов. Според Цонев обаче "депозитарите" са защитени и от Фонда за гарантиране на влоговете, и от държавата.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 09 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9014
GBP 2.4796 2.4887 2.3450
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив