Болници връщат пациенти с рядкото генетично заболяване муковисцидоза, тъй като лечението е тежко, риското, струва скъпо, а Националната здравноосигурителна каса плаща малко и само по една клинична пътека, която е остойностена едва на 980 лева
Три пъти повече обаче, излиза на лечебното заведение грижата за един такъв болен. Това съобщиха пациенти със заболяването. Потърпевшите са предимно деца и млади хора до 25-годишна възраст, тъй като особеността на тази болест е, че човек си отива от нея млад въпреки лечението.
По този начин България ни обрича от рано. Грижите и условията за лечение в нашата страна са по-зле, отколкото в Македония, оплакаха се те.
От НЗОК обаче, контрираха междувременно, че преди година са провели редица срещи с болните от муковисцидоза и нейни експерти. В резултат били взети предвид всички техни искания.
Около 200 души страдат от рядкото заболяване, което се характеризира с нарушена функция на ендокринните жлези. Болният отделя непрекъснато секрети, които без инхалации и специални процедури могат да напълнят белия дроб и да го убият.
Цената на клиничната пътека да бъде поне 3 000 лева, за да има някакъв ефект от нея, заяви педиатърът д-р Гергана Петрова от Александровска болница, едно от малкото лечебни заведения, които приема такива болни. Тя посочи, че проблемът на пациентите й с муковисцидоза се усложнява след навършване на пълнолетие, тъй като твърде малко клиники в страната се наемат да ги приемат, а педиатрията в Александровска болница вече няма право да ги хоспитализира.
Пациентите поискаха и безплатни инхалатори от НЗОК, както и редица нови медикаменти, които сега купуват за собствена сметка. Тези, които могат да си ги позволят, се охарчват с не по-малко от 800 лева всеки месец.