12 Януари 2025, 17:38 Днес (0) | Вчера (0)

Вдигат здравната вноска до 12%

05 Ноември 2014 08:55 в. Монитор по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 5 ноември 2014, 08:56

500 млн. лева скатавани от осигуровките на чиновниците

Здравната вноска, която плащаме всички, да бъде увеличена до 12 на сто, като това започне от следващата година с един процент и с всяка изминала се покачва. Това предложение ще внесе на новия здравен министър Българският лекарски съюз (БЛС), съобщи председателят на съсловната организация д-р Цветан Райчинов. Така в Националната здравноосигурителна каса ще започнат да постъпват повече пари още от 2015-а, допълни д-р Райчинов.

Той мотивира предложението на съюза с факта, че първоначално, когато стартира здравноосигурителната реформа през 2000 година и бе написана първата стратегия за здравеопазването след промените през 1989 г., бе фиксирана вноска именно от 12 на сто. Впоследствие обаче тогавашните управляващи се обединиха около виждането въпросният процент да бъде 8, като 50:50 от сумата за здравно осигуряване се плаща от работещия и от работодателя.

За съжаление предвидените 12 процента бяха спрени заради недалновидност и чист популизъм. В резултат реформата не се разви, тъй като няма достатъчно финансови средства, обясни председателят на БЛС. Сега всички искат реформа, но никой няма яснота от къде тя трябва да започне, допълни той.

Според д-р Райчинов обаче, преди здравната вноска да бъде увеличена, държавата трябва да плаща изрядно вноските за здраве на НЗОК за деветте групи граждани, сред които са пенсионерите, учещите, затворниците, работещите в съдебната власт и държавните чиновници. Към момента само за пенсионерите държавната хазна брои на касата пълната сума от 8 процента. За останалите групи обаче тя е 4 на сто, като за нея не се правят отчисления от заплатите на самите лица.

Независимо че за пенсионерите се начислява 8 на сто здравна вноска, но на статистически принцип. Не е ясно
дали се взима предвид реалният размер на пенсиите, посочи д-р Цветан Райчинов.

Според изчисленията му, ако държавата започне да осигурява въпросните групи на 8 процента, всяка година в НЗОК ще влизат не по-малко от 500 млн. лева. По думите му, едва когато тези средства се влеят в здравната система, трябва да се мисли какви ще бъдат следващите стъпки за реформа в сектора.

Председателят на Българския лекарски съюз бе категоричен, че трябва да има по-засилен контрол върху начина на изразходване на средствата, отпускани за лечение от НЗОК.

ПАЦИЕНТСКАТА ОРГАНИЗАЦИЯ "ЗАЕДНО С ТЕБ”: Секторът няма да се подобри

Вноската може да бъде увеличена първоначално с 1 процент. От това обаче здравеопазването категорично няма да се промени, ще бъде огорчение и ще се създаде допълнително напрежение. Така коментира идеята на БЛС Пенка Георгиева ­ председател на пациентската организация "Заедно с теб”.

Според нея, за да се ограничи ненужното прахосване на пари по линия на здравната каса, трябва да се следи за свръххоспитализациите и за спешна промяна на медицинските стандарти. Тя посочи, че стандартите също създават предпоставки за трошене на финансови средства.

За пример тя посочи хирургията на болница в Панагюрище, в която няма много пациенти, но на новодошъл лекар там не се разрешава да оперира, тъй като по стандарт трябва да има четирима хирурзи, но дори с него изискваното число не се попълва.

Пенка Георгиева бе категорична, че увеличаването на вноската за здравеопазване от 8 на 12 процента няма да реши недостига на пари в системата. Според нея, преди да се пристъпи към това, трябва да се извърши тотална реформа в сектора. Прогнозата є е, че стъпката към по-висок налог здраве ще създаде допълнително напрежение между лекарите и пациентите.

ФЕДЕРАЦИЯ "БЪЛГАРСКИ ПАЦИЕНТСКИ ФОРУМ”: Трябват реформи, не повече пари

Дали здравноосигурителната вноска ще бъде увеличена с 1 или с 12 процента, няма да реши проблемите на българското здравеопазване. Това заяви Иван Димитров, председател на федерация "Български пациентски форум” и дългогодишен член на надзорния съвет на НЗОК. Необходимо е първо да се направи една реална реформа, за да знаем, като пациенти и осигуряващи се, къде отиват нашите пари. При сегашното структуриране на сектора, колкото и финанси да се наливат в него, ефект няма да има и не може да има. Фактите са: лошо управление на болниците, недостатъчен контрол на изразходваните средства от страна на НЗОК. От това непрекъснато расте броят на хоспитализациите, за да си вземат лечебните заведения парите. Към тези проблеми се прибавя и този, че парите на касата все се пренасочват за други неща. Типичен и пресен пример за това са средствата за хемодиализа, което на свой ред влоши качеството, респективно и състоянието на пациентите, които са подложени на нея.

Като имаме предвид това, не можем да искаме увеличаване на вноската от най-бедния и най-болния народ в Европейския съюз. Хората у нас не могат да дават повече, те са чувствителни на всяко увеличение, още повече когато ще им вземат левчетата за нещо, което не е качествено. Докато не се направи такъв модел на прозрачност, за да се знае във всеки един момент какво се случва с парите ни, ефект няма да има. За това не е необходимо да откриваме топлата вода. Подходящи модели има в Европа, достатъчно е да заимстваме някой от тях. За това обаче е необходима политическа воля.

Повишават с 5-7% заплатите на медици и социални работници

От 1 януари догодина заплатите в сферата на общинското здравеопазване на община Варна да бъдат увеличени от 5 до 7%, а в социалните дейности с 5 на сто, предвиждат колективните трудови договори между общината и представители на местните структури на КНСБ и КТ "Подкрепа”.

"От 4 години социалните придобивки в тези области не бяха променяни, но ние успяхме да намерим възможности не само да запазим извоюваните, но и да добавим нови придобивки”, заяви зам.-кметът по социалните дейности на общината д-р Лидия Маринова. Работещите в здравеопазването ще получават допълнително по 2 минимални работни заплати ­ за Коледа и за професионалния си празник 7 април, а социалните работници – коледна заплата и при възможност и за Деня на социалния работник. Договорите предвиждат още допълнителен платен отпуск от 2 дни за специалисти в социалната сфера, а в здравеопазването – от 1 до 5 дни към основната отпуска, в зависимост от стажа. Общинските лекари със специалност пък ще получават допълнително 30 лв. месечно.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 10 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8979
GBP 2.4796 2.4887 2.3337
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив