29 Ноември 2024, 16:05 Днес (2) | Вчера (2)

Високите сметки за парно започват 2 месеца по-рано

04 Август 2014 08:59 в. Труд по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 4 август 2014, 09:04

Изненади няма да има само за абонатите с ежемесечен дистанционен отчет

Високите сметки за парно през тази година ще пристигнат още с пускането на отоплението, а не както е обичайно - през декември и януари.

Това показват разчетите на "Топлофикация София" и топлинните счетоводители, които са направени на базата на новата наредба за топлоснабдяване. Тя влезе в сила от 1 юни. Домакинските бюджети ще бъдат допълнително натоварени, ако зимният сезон се окаже много по-студен от предходния.

Неочакван за потребителите край на бъдещия отоплителен сезон прогнозират топлинните счетоводители. Според изчисленията им тогава изравнителните сметки ще варират в много по-широки граници от досега.

Изненади няма да има само за абонатите с ежемесечен дистанционен отчет.
Те ще плащат реално изразходваните количества енергия, обясняват от фирмата за топлинно счетоводство "Техем".

Останалите клиенти вече получават сметки, изчислени по нова методика.
Тя беше въведена със заповед на икономическия министър Драгомир Стойнев още през есента на м.г., но след това беше отложена с 9 месеца.

Капаните в сметките за вода

Според наредбата топлата вода вече не фигурира като количество в сметките, а само като енергия за подгряване. Досега във фактурите топлинните счетоводители залагаха целогодишно едно и също количество топла вода, което се умножаваше по коефициент, изчислен на базата на подадената енергия в сградата за съответния месец.

Отчиташе се какво е потребявал клиентът през миналата година и му се съставяше прогнозен дял.

При новата методика ще се взема цялото реално количество енергия за подгряване на вода за миналата година и то ще се разделя на 12 месеца. Ако прогнозната сметка за месеца на целия вход се разминава с 30% от реално използваната топла вода по общия водомер, ще се прави проверка на индивидуалните водомери. След това сметките ще се коригират.

В случай че разминаването е по-малко от 30% и в ущърб на топлофикацията, енергията ще се разпределя на тези абонати, които са с повредени или неотчетени водомери през предходната година.

Недостатък на този начин на изчисление е, че не отчита промяната в консумацията на енергия. Освен това хората не могат да засекат потреблението по водомерите си, тъй като те мерят куб. метри, а не мегаватчаса, както се изчислява сметката.

Абонатите вече могат да задават нулеви дялове за потребление само ако отстъпват от жилището повече от 3 месеца.

Трябва да го удостоверят с подпис на домоуправител и двама свидетели. Методиката обаче позволява хората да заявят минимално количество енергия за подгряване на водата, различно от изчисленото на базата на потреблението от предишната година. Това автоматично ще изкриви сметките на съседите.

Недомислици при парното

Досега сметките за парно се изчисляваха, като всеки абонат имаше прогнозен дял. Според новата методика изразходваната енергия за отопление от предходния сезон се разделя на броя на дните с парно.

Така се получава колко енергия средно е изразходвана за ден с парно. За да се изчисли месечната сметка, тази средна стойност се умножава по дните с парно за съответния месец - например ноември. Резултатът се умножава по климатичен коефициент.

Той се пресмята, като се раздели енергията, използвана от входа през изминалия месец на енергията, изразходвана година по-рано. Така, ако времето е много по-студено, сметката тази година ще набъбне рязко още през октомври.

Аргументите на икономическото министерство бяха, че така няма да има шокови сметки през декември и януари. При така направените изчисления обаче не може да се гарантира, че няма да има шокови изравнителни сметки, предупреждават счетоводителите.

Неясноти в новите фактури

От началото на юли абонатите на столичната топлофикация вече получават сметки по новата наредба за топлоснабдяването. Ето и основните проблеми

- Липсва информация за потребеното или прогнозно количество топла вода;
- Подгряването на водата участва във фактурата като енергия, но липсва информация как е изчислена тя;
- Няма информация за дела на съответния абонат от общото потребление на вода в сградата;
- Абонатите не могат да ощетят съседите си с нулево потребление, но могат да заявят минимално;
- Разделянето на потребената енергия за вода от изравнителната сметка не дава новата месечна прогноза.

Без изравнителна сметка при ежемесечния отчет

Клиентите на топлофикациите, които имат уреди за дялово разпределение с дистанционен отчет всеки месец, вече няма да получават изравнителна сметка за годината.

Това съобщиха пред "Труд" от топлинния счетоводител "Техем". Причината - с промените в наредбата те вече ще плащат изцяло за реалното си потребление, а не за прогнозно.

От топлинния счетоводител "Нелбо" предупреждават, че използването на уреди с дистанционен отчет обаче е изгодно само ако цялата сграда е с такива устройства, а също така и водомерите са с предаватели. Само тогава сметките могат да са точни.

Топлинните счетоводители предупреждават, че сметките, изчислявани по новия начин, не съвпадат с плащането на равни вноски, което можеше да се прилага и досега.

Причината е, че досега равната вноска се пресмяташе като на 12 се разделят платените през последната година сметки. Сега за база се взема използваното количество енергия.

Без промяна при сградната инсталация

Енергията за отопление на общите части на блоковете и за сградна инсталация вече може да се изчислява по 3 нови начина.

Въпреки първоначалния интерес към тях обаче до момента абонатите предпочитат използвания досега метод . Това показват данните на топлинните счетоводители. Според методиката общата енергия може да се разпределя вече по четири начина.

Първият предвижда да се запази досегашното разпределение - по изчисление на топлинния счетоводител.
Вторият е като точен процент от сметките за парно. Делът се предлага от топлинния счетоводител.

Третият метод е да се извика фирма за обследване, която да е лицензирана, и даде точен модел за разпределяне на топлината.
Четвъртият начин за изчисление е по-реално измерено количества в присъствието на представител на топлофикация и на етажната собственост.

Който и начин да бъде избран, той трябва да бъде заявен най-късно до началото на отоплителния сезон. Необходимо е да има общо решение на етажната собственост, за да бъде счетен изборът за легитимен.

До 88% от абонатите са с нови уреди

Между 68% и 88% от уредите за дялово разпределение са подменени с нови през последните три години, показва проверка на "Труд" сред по-големите топлинни счетоводители.

Въпреки че повечето от уредите предлагат възможност за дистанционен отчет, едва една четвърт от клиентите са избрали да плащат сметките си така. В малките градове това не е проблем, тъй като там физически могат да се отчетат всички абонати. В София повечето потребители предпочитат едногодишен изравнителен отчет.

По данни на "Техем" 88 на сто от абонатите на дружеството са с нови уреди за дялово разпределение. От тях над 80 на сто са с радиоуреди. От тях обаче има смисъл само ако цялата етажна собственост се отчита дистанционно. Задължително условие е и водомерите да бъдат с дистанционен отчет.

При третата по големина компания за топлинно счетоводство - "Нелбо", са подменени около 68 на сто от уредите за дялово разпределение. "Средно около 25%   от отчитаните от нас топломери са с дистанционно отчитане, като тази година се забелязва тенденция техният брой да се увеличава за сметка на традиционните уреди", обясниха от дружеството.
От "Иста България" са изчислили, че трябва да бъдат подменени уредите на още 20 000 клиенти до края на годината.

Освен опция за подмяна на уредите има и такава за смяна на батерията. Тази алтернатива предлага "Бруната". Данните на компанията показват, че до момента около 95% от техните клиенти са с уреди с нови батерии. Смяната на батерия е по-евтина (8 лева) от подмяната на целия уред (виж по-долу) По този начин обаче парното на хората още 10 години ще се отчита с прогнозни сметки.

Топлинните счетоводители предупреждават, че е възможно несменени уреди да откажат и ако клиентът не го установи навреме, може да плати максимални сметки за целия сезон.

Най-малко 28 лева за топломер

Цените на топломерите започват от 28 лв., а на водомерите от 30 лв., показа допитване на "Труд" до фирмите за топлинно счетоводство.

Най-големият топлинен счетоводител "Техем" продава и монтира само един вид уреди - с дистанционно отчитане. Те могат да работят и като традиционните топломери и абонатът избира как да се отчитат. Цената е 39 лв. с включени ДДС, монтаж и настройки.
Водомерите с радиоотчет са 75 лв., а обикновените - 50 лв.

При "Бруната" цените започват от 29,90 лв. за уред плюс 9 лв. активиране на радиоотчет, а водомерите струват 46 лв. От "Нелбо" предлагат топломери за 28 лв. без радиоотчет и 38 лв. с дистанционен плюс активация.

Водомерите на компанията са на цени от 36 лв., а цената на радиомодула е 50 лв.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 28 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8572
GBP 2.4796 2.4887 2.3451
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив