26 Януари 2025, 08:53 Днес (0) | Вчера (0)

Властта скри имотите си и от интернет въпреки ЕС

09 Март 2006 08:47 в-к "Сега" по статията работи:
A+ A-

Всякакви данни от публичния регистър ще се разпространяват само с изричното писмено съгласие на политиците

Въпреки препоръките на Европейския съюз и обществения натиск депутатите издигнаха още една преграда пред огласяване на имотното им състояние.
Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред потвърди вчера текста в закона за публичния регистър, според който данните за имуществото на политиците, които заемат висши държавни длъжности, няма да могат да се огласяват в медиите без писменото им съгласие. Към него обаче има добавка, която разширява забраната - информацията вече не може да се разпространява "и по друг начин". Така данните не могат да се пуснат и в интернет.
Забраната е въведена със странен мотив. "На този етап Сметната палата не разполага с обективни технически, административни и финансови възможности за изграждане на необходимата информационна система за публикуване на данните в интернет-пространството, което би довело до необходимостта от отлагане действието на предлаганите промени във времето", пише правителството, което внася законопроекта.
Опозицията вчера остро протестира срещу текста. ДСБ и ОДС смятат, че е недопустимо закон, който има за цел да спомага за по-голяма публичност на действията на овластените, да въвежда такива забрани. "Законопроектът все още е в твърде ранна фаза, доста неща в него могат да се променят", оправда се депутатът от НДСВ Борислав Ралчев.
Промените в закона влизат в противоречие с мерки за борба с корупцията, приети наскоро от същото правителство. Според тях до края на март Сметната палата трябва да публикува декларациите на политиците в интернет. Това предизвика остра реакция от страна на народните представители, които смятат, че така ще станат лесна плячка на крадци.
В момента имотните декларации са достъпни за медиите. Въпреки действащата разпоредба в закона никой не е повдигал въпроса, че средствата за масова информация публикуват информацията, без да са искали писмено съгласие за това. При дискусиите обаче много депутати изтъкнаха, че редът трябва да се спазва, и заплашиха, че ще търсят правата си, ако медиите не се съобразят със закона.
Това е втората парламентарна комисия, която приема ограничителния текст. Същото решение преди време взе и комисията по етика.
През септември 2005 г. Европейската комисия изрично поиска публичният регистър да бъде качен в интернет. Преди седмица МВР шефът Румен Петков и правосъдният министър Георги Петканов съобщиха пред депутати, че евроекспертите, които направиха партньорска проверка по глава "Правосъдие и вътрешни работи", продължават да са недоволни от начина за контрол на доходите на висшите държавници. Експертите препоръчали данъчните да засичат данните в имотните декларации. В момента Сметната палата няма нито ресурс, нито законово основание да контролира съдържанието им. В закона за публичния регистър пък са предвидени наказания само при неподаване на декларация в определения срок. Няма санкции за невярно съдържание.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив