Чиновниците в сектора набъбнали 6 пъти
Здравните осигуровки да се обвържат с пенсиите. Това предвиждат мерки на БСК, които бяха приети вчера на заседание на асоциациите на работодателите в болничното здравеопазване и на университетските болници, сдружението на общинските лечебни заведения и БЛС.
Идеята е държавата да плаща на НЗОК за пенсионер 8% върху сумата, която той получава месечно, а не както сега - 4 на сто от минималната работна заплата.
Предлага се още за децата и учещите се държавата да поема 8% върху най-ниското възнаграждение. Държавните служители, полицаите и военните пък да се осигуряват както останалите работещи на 8%, като сумата се дели между лицето и работодателя, настояват още браншовиците. Сега здравната осигуровка на тези групи е 4%, като сумата се брои на НЗОК от хазната. За тях
всяка година се внасят по 940 млн. лв.
което по мнението на браншовиците, мениджърите на болници и БЛС е крайно недостатъчно, още повече че пенсиите и заплатите се вдигали периодично, без това да се отразява на размера на вноските.
Един млрд. лв. свежи пари ще влязат в касата през следващата година, ако се изпълнят дори само тези мерки, изчисли председателят на БСК Божидар Данев. Заедно с предвидените в проектобюджета 2,7 млрд. лв. средствата ще запълнят доста дупки в системата, посочи той.
Да отпадне привилегията здравно неосигурените да броят по 6 вноски назад, за да възстановят правата си за безплатно лечение в болница, настояват пък директорите на лечебни заведения.
Занапред те да покриват всички пропуснати вноски и едва тогава да се счита, че са изрядни към НЗОК, настояват браншовиците, които отбелязаха, че
1,4 млн. души не се осигуряват
а държавата плаща вноски върху 4% от минималната заплата за други 500 000 социално слаби. Неосигурените да се приемат последни в болницата, след като минат всички изрядни платци, настояват още от БСК. За 7 г. чиновниците в здравната система са набъбнали шест пъти, поради което щатовете им трябва да бъдат намалени оптимално, за да не се пилеят средства за заплати, предлагат още от там.
300 лв. годишно на човек за лечение
Около 300 лв. на човек ще се падат за лечение догодина, изчислиха експерти от БСК. 440 млн. лв. се предвиждат за болнична помощ, 4,7 млн. лв. - за лекарства, и още 22,6 млн. лв. - за медикаменти на онкоболните. Според икономистите на БСК в проектосметката на НЗОК не са включени задълженията към доставчиците в размер на 300 млн. лв. и не е изяснен дефицитът от около 140 млн. лв. В него се предвижда излишък от 105 млн. лв. Бюджетът на НЗОК да се отдели от консолидирания на държавата, като той бъде предлаган директно на НС от нейния надзорен съвет, а не от финансовия министър, предлагат браншовиците.