40% от младежите са потомствени безработни, показва изследване на БСК
Всеки четвърти, или 25% от завършилите висше образование в България работят в чужбина. Поредната тревожна статистика за изнасянето на мозъци представи ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите към Българската стопанска камара Томчо Томов.
"България се държи като богата държава, която изнася висококвалифицирана работна ръка в чужбинa. В същото време голям процент от младите хора не работят, а разчитат на издръжка от родителите си, които най-често подпомагат семейния бюджет от чужбина. Около 40% от младежите без работа са потомствено безработни, което означава, че и родителите им също са без образование и доходи", коментира Томов. Около 55% от безработните не са завършили дори средно образование.
Според изследване на БСК от завършилите висше образование само 30% работят по специалността си. Останалите 70% започват работа най-често в търговията, преработващата промишленост и услугите. В сферата на услугите най-търсената позиция е тази на охранител. "Получава се парадокс - образователната система не подготвя необходимите кадри за икономиката, а създава безработни", твърди Томчо Томов.
Експертът твърди, че проблемите при заетостта и безработицата започват още от средното образование, което все по-малко успява да подготви учениците да продължат обучението си в университет. И да ги мотивира да се реализират в областите, необходими на икономиката, свързани с математика, физика, химия, инженерно-техническа подготовка.
Необходимо е системно проучване точно какви кадри са нужни на бизнеса и през какъв период те трябва да подобряват и развиват уменията си, за да са конкурентоспособни на пазара на труда, напомнят от БСК. Изследване на бизнес организацията показа, че в информационните технологии за един студент в трети курс наученото в първи вече може да е остаряло. Без да поддържат знанията си актуални, специалистите в IT сектора се деквалифицират за 4 години, в инженерните специалности - за 7 години, а финансистите - за 9.