28 Януари 2025, 11:13 Днес (0) | Вчера (1)

Всяка болница със спешно

25 Ноември 2013 09:04 в. Монитор по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 25 ноември 2013, 09:05

Линейките ще имат връзка със специалисти, докато стигнат до лечебницата

Пациентите, докарани с линейка, няма да бъдат разкарвани от болница в болница, докато им се намери свободно легло, а ще бъдат приемани в лечебното заведение веднага щом колата ги докара. За целта ще бъдат възстановени спешните отделения, които бяха закрити през 2007 г. Това съобщи д-р Максим Гайдов - главен експерт от Министерството на здравеопазването по време на Първата национална конференция по спешна медицина, която се проведе при много голям интерес в София вчера. Идеята за бързата хоспитализация е залегнала като основна в Стратегията за спешната помощ за периода 2014-2020 г., чийто проект се разработва в момента от експерти и национални консултанти, поясни д-р Гайдов. 

Очаква се тя да бъде завършена и представена за обществено за обсъждане до края на годината.

Самите реанимобили ще бъдат снабдени с електронна система, свързана с болниците, по която докторите в колата и тези в лечебното заведение ще могат да обменят информация за състоянието на пациента. Така, докато пострадалият или болният пътува към клиниката, за него там ще бъде подготвено всичко необходимо за приемане и няма да се губи време.

Самите спешни отделения ще бъдат финансирани от държавния бюджет чрез субсидии от МЗ, а лекарите ще са на щат в тях. По този начин, те ще знаят състоянието на всеки един от болните във всеки един момент. Сега в приемните спешни отделения, където има такива, няма постоянни доктори. Там се въртят по график дежурни от всички клиники на болницата и често пъти се налага да прескачат и наглеждат и свои пациенти по етажите, като докарани по спешност чакат на носилките. 

Стратегията предвижда още да се изградят и високотехнологични спешни комплекси за пациентите, които вече са преминали през спешното отделение.

Много бедна държава сме, за да инвестираме в над 30 лечебни заведения за такива структури, каза д-р Гайдов. Затова по един такъв комплекс ще бъде изграден в Плевен, Варна, Пловдив и Стара Загора. В София ще има два такива центъра – в "Пирогов” и в болница "Св. Анна” (бивша Окръжна).

Тези градове са избрани, тъй като в тях има медицински университети и съответните към тях лечебни заведения, чиито специалисти могат да окажат консултации при нужда. Авторите на стратегията продължително време за умували да създадат такъв комплекс и във Военномедицинска академия, която е с едни от най-добрите лекари в страната, но фактът, че тя е ведомствена, е осуетил намерението им.

Реанимобили гният по паркингите

Реанимобили гният по паркингите, защото те са два пъти повече от наличните спешни медици в центровете за спешна помощ и филиалите им в страната сега, отчетоха още лекари вчера.  370 са екипите сега, а линейките са 600.  Средно по 3,5 повиквания на дежурство имат медиците, показват данни, цитирани на конгреса по спешна медицина.

Медицинското ниво на спешната помощ у нас е добро, проблемите са от логистичен и управленски характер, отчетоха още лекарите по време на форума вчера.   Като цяло България отговаря на златния евростандарт линейките да идват до болния до 20-а минута. 15% от хората в страната обаче се налага да чакат повече от това време заради отдалечеността на населените места от градовете с болници и труднопроходимите пътища, особено през зимата, каза директорът на "Пирогов” проф. Стоян Миланов.

3 млрд. лв. потъват в здравеопазването
 
Три милиарда лева потъват в здравеопазване годишно. Това алармира  шефът на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов, който присъства вчера на кръгла маса на тема "Здраве-опазване”,  организирана от движение "България без цензура”. "Всяко едно домакинство плаща 501 лв. годишно за здравеопазване. Останалите пари се дават от касата. Това означава, че над 3 милиарда лева потъват в здравеопазването. Те отиват при здравните олигарси”, коментира Райчинов. Той допълни, че здравеопазването се е превърнало в един от най-печелившите бизнеси. Според него е печално, че най-богатите хора у нас са свързани със здравеопазването.

"България е на път да изчезне, ако в близките 5 години не се предприемат мерки”, алармира още шефът на БЛС. Той допълни, че ни очаква най-ниската раждаемост и че младите ни лекари масово се изнасят в чужбина. Според последните статистики у нас остават пенсионери лекари и такива, които са близо до пенсионна възраст.

"Най-много ме боли за младите хора, които си заминават. Няма нови попълнения, не идват и чужденци - няма да дойдат и виетнамец и индиец, както се говори, тъй като при тях е много по-добре, отколкото при нас”, заяви д-р Райчинов. Според него състоянието в здравеопазването е пред катастрофа, но докато държавата и партиите продължават да правят политика от здравеопазването, а не политика за здравеопазването, нищо добро не ни чака.

НЗОК остави епилептици без лечение

Епилептици с тежка форма на заболяването са оставени без лечение. Националната здравноосигурителна каса не поема скъпите електроди, които се имплантират в мозъка им, за да бъде спасен техния живот. Това съобщиха от Университетската болница "Свети Иван Рилски” в София, където терапията по този метод вече е приложена успешно на четирима пациенти. Други 20 човека, подготвени за нея, чакат решението на касата.

40 хил. лева струват въпросните електрони, които действат като пейсмейкър в мозъка. Те изследват във всеки един момент огнищата в него, които причиняват припадъка, и го предотвратяват за части от секундата, още преди той да се е проявил, разказа д-р Красимир Минкин - началник на Клиника по епилепсия в лечебното заведение. Методът, който е рутинен и се прилага в цяла Европа, е особено подходящ за хора, на които лекарствата вече не действат и за тях няма друга алтернатива, посочи неврохирургът.

Болницата разполага със скъп апарат за имплантирането на електродите. 100 хил. лв. за закупуването му Министерството на здравеопазването преди време. Останалите 80 хил. лв. бяха осигурени от самото лечебно заведение. Електродите обаче, които струват 40 хил. лв. за всеки един болен, не се поемат от касата.

Част от пациентите сега теглят кредити, за да си ги набавят, повечето обаче са без каквото и да било лечение, защото вече са резистентни към медикаментите, подчертаха лекарите.

По мнението на националните консултанти по неврохирургия проф. Николай Габровски и този по неврология проф. Иван Миланов, това е единствената терапия, която може да спаси техния живот.

С искане за спешно доставяне на животоспасяващите консумативи се е обърнала болницата до НЗОК и МЗ. Надзорният съвет на касата ще решава днес дали да отпусне средства за тях или ще остави 20 човека с тежка форма на епилепсия без лечение.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 27 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8676
GBP 2.4796 2.4887 2.3169
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив