Над 3 часа във виртуалния свят увреждат паметта. Маниаците губят връзка с реалността
Всяко пето дете у нас е пристрастено към компютърните игри, сочи проучване на интернет портала dir.bg сред посетители на интернет клубове.
За тях забавлението пред компютъра е за сметка на спорта, на дискотеките, дори замества срещата с приятели, казва Лъчезара Георгиева от портала.
Няма ученик, който в свободното си време да не иска пари за интернет клуб. 60% от посетителите са на възраст между 5 и 21 г.
В училище се говори само за това. Няма по-сигурен начин да си на гребена на вълната от непрекъснатото покоряване на по-високи нива на игрите, казва Георгиева.
Интернет клубовете са се превърнали в геймърски сборища, само на 3-4 места в София се предлагат истински интернет услуги. Притежанието на компютър вкъщи е без значение, тийнейджърите предпочитат
клубовете, защотомодерните игри са много по-атрактивни, когато се играят в мрежа. Само най-малките са склонни да задоволят страстта си от къщи или от работното място на родителите си, казва Жюстин
Томс от детския портал az-deteto.com.
Момчетата са по-запалени, твърдят специалистите. За момичетата е по-важно да общуват, затова предпочитали чатовете и форумите пред игрите и дискотеките пред компютърните клубове.
Според изследване на Държавната агенция за закрила на детето сред ученици от V до XI клас в София, Русе, Бургас, Варна и Пловдив 34% играят всеки ден, като 2/3 прекарват пред компютър до 3 часа.
17% посвещават на модерното забавление между 3 и 6 часа, а 6% - дори повече.
Независимо от вида на играта прекаляването с компютъра натоварва психиката и създава зависимост към тази форма на комуникация, категорични са психолозите.