06 Януари 2025, 14:39 Днес (0) | Вчера (0)

Договори за 300 милиона лева втрещиха правосъдния министър

22 Октомври 2009 07:06 в-к "Стандарт" по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 29 декември 2021, 17:15

Според контрактите съдебните палати в София и Варна ще са направо златни

Разкритията за неоправдани разходи на тройната коалиция продължават. 333 664 962 лв. дължи Министерството на правосъдието по 37 договора за строително-монтажни работи, сключени от предишния министър в края на 2008 г. и до 31 юли т.г. Това обяви министър Маргарита Попова вчера.
Според нея, ако се платят задълженията само по един от тези договори, държавата ще фалира. "Само това министерство е в състояние да закрие държавата финансово", обяви Попова. Очаква се бюджетът на МП за догодина да е около 170 млн. лв.
30-процентови аванси и твърде високи неустойки са само част от странностите в договорите. Интересното е, че двата най-големи договора са сключени на 29 декември 2008 г. Анексите пък са подписвани след парламентарните избори, когато бе ясно, че тройната коалиция сдава властта. Заради специалните мерки за сигурност при изграждането на съдебните сгради са обявявани специални обществени поръчки, които не вървят по общия ред.
Една от фирмите, спечелили поръчки за милиони левове, е небезизвестната козлодуйска "Енемона". Тя ремонтира и действащата съдебна палата по поръчка на тогавашния председател на Върховния касационен съд Иван Григоров. Около избора на фирмата тогава се развихри скандал, след като Сметната палата излезе с одит, че макар и да възлага специална обществена поръчка, Григоров е трябвало да проучи и други оферти.
Доста висши представители на властта притежават акции от "Енемона", купени на борсата. От декларациите пред Сметната палата миналата година стана ясно, че акции от "Енемона" притежават вече бившият военен министър Николай Цонев, бившият зам.-министър на финансите Димитър Ивановски и бившият зам.-министър на отбраната Радослав Бозаджиев.
3-годишният договор с "Енемона" за 184 млн. лв. е сключен на 29 декември м.г. Срещу тази сума фирмата трябва да събори сграда на бившето ГУСВ на бул. "Цар Борис III" в София и да построи там нова съдебна палата за районния съд и районната прокуратура.
На 29 декември м.г. е подписан договор с "Валекс" ЕООД - Трявна за проектиране, изграждане и пускане в експлоатация на съдебна палата във Варна. Цената е 118.2 млн. лв., 3.12 млн. лв. са платени авансово.
Според договора, ако министерството не плаща в срок, дължи 34.1 млн. лв. неустойки, без да е необходимо изпълнителят да доказва вреди.
Малко преди да изтече мандатът на предишния кабинет, на 17 юли т.г. е сключен анекс, с който площта на бъдещата сграда е увеличена с 11 хил. кв. м. Така автоматично и цената по контракта скача на близо 164.3 млн. лв.
Проверен е и договорът за централизирана доставка на храни за местата за лишаване от свобода, сключен през март т.г. с "Панда" ЕООД. От МП обясниха, че фирмата не е внесла дължимия депозит и е пратила молба, с която настоява да получи забавените плащания в размер на 836 хил. лв. Зам.-министър Жанета Петрова даде пример как "Панда" доставя олио за 3.20 лв. при пазарна цена около 2.40 лв. Управителят й Ивайло Пандов отказал да предоговаря цените.
В специално изявление до медиите Пандов обяви, че министерството дължи на дружеството над 944 хил. лв. за доставени през септември и октомври продукти. По думите му министър Попова му е отказала среща, а задълженията на МП изправят фирмата му пред фалит. "Ако фирмата фалира, това ще означава, че без храна ще останат не само затворите, но и 40 детски градини, 19 болници и санаториуми в цялата страна, социалният патронаж на територията на София и др.", пише в изявлението. Според него най-високата цена на олиото на "Панда" е 2.20 лв. През август били уведомени от министерството, че олио вече ще се доставя от "Есо Комерс" за 3.20 лв.
От МП обясниха, че ще поискат договорите да бъдат обявени за недействителни от съда. Държавните такси за подобни искове са 4%. Това означава, че за договора за Варна ведомството трябва да се бръкне с 4.7 млн. лв., а за София - с около 9 млн. лв. Според Търговския закон съдът може да измени или да прекрати договора, когато са настъпили обстоятелства, които страните не са могли и не са били длъжни да предвидят, и запазването на договора противоречи на справедливостта и добросъвестността.
Заради сключването на договорите, без да са налични средства, директорът на "Финансово-счетоводна дейност" Димитрина Колева е уволнена дисциплинарно.
За нарушенията при обществените поръчки дисциплинарно са уволнени шефът на отдел "Обществени поръчки" и старши експерт в отдела.
Под договорите за обществените поръчки стои и подписът на бившия министър Миглена Тачева. Всички материали са пратени в прокуратурата, която трябва да прецени дали със сключването на договорите са извършени престъпления.

 

ОТГОВОР

"Нямам притеснения", коментира пред "Сега" ексминистър Тачева. Според нея сключените договори са законни и целесъобразни. Тя се запознавала с всичко, което подписвала. "Очаквах повече колегиалност от министър Попова. Както и аз постъпих на 24 юли, тя ще се сети", каза още Тачева. И допълни, че било редно да я запознаят с доклада, защото имала право на бележки. Тя била готова след 9 ноември, когато изтичат първите 100 дни на новото правителство, да коментира с Попова цифра по цифра.
"Нека някой ми каже, че в София или във Варна няма нужда от Съдебна палата", възмути се още бившият министър. Тя обясни, че поръчките са били специални заради становище на ДАНС. Договорът с "Панда" пък бил проверен от финансовата инспекция и не били открити закононарушения.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 03 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8950
GBP 2.4796 2.4887 2.3530
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив