До края на годината ще бъдат анализирани рисковите проекти по всички програми
Свръхдоговарянето на средства по оперативните програми се оказа нож с две остриета. Държавата ще започне да прекратява вече подписани договори, по които няма реален напредък заради опасността да загуби средства от еврофондовете. До края на годината прекратени договори вероятно ще има по оперативна програма "Регионално развитие", а подобен анализ ще бъде извършен и за останалите оперативни програми.
Това се разбра от изказване на министъра по управление на евросредствата Томислав Дончев пред Дарик радио. Миналата седмица регионалният министър Лиляна Павлова предупреди, че заради липсата на реален напредък по иначе сключени договори България може да загуби 1 млрд. от общо 2,6 млн. лв. еврофинансиране по оперативна програма "Регионално развитие" и следва да пренасочи парите за други дейности.
В момента България е договорила 90% от наличните пари по оперативните програми, но реално усвоените средства са 27%. "Има проекти, при които няма никакъв физически напредък дори година след подписването на договорите. Когато няма такъв напредък, когато проектът не се изпълнява, ние нямаме право да държим парите там и е по-добре да ги пренасочим към проекти, където има по-висока степен на готовност да бъдат усвоени", коментира Томислав Дончев. Според него анализът на рисковите от забавяне проекти трябва да е текущ, а до края на годината трябва да има анализ на рисковите проекти по всички оперативни програми.
С големи забавяния и в преговори за пренасочване на пари е и оперативна програма "Околна среда". И тук, и при "Регионално развитие" част от забавянето се обяснява с пълното блокиране на проектите покрай местните избори, съпътствано и с отмяна и преобявяване на обществени поръчки. Проектите при тези програми са и технически трудни. Оперативна програма "Околна среда" е с най-слабото изпълнение до момента, като от налични 1,46 млрд. евро финансиране от ЕС, реално разплатени са 203 млн. евро. Реален риск от загуба на пари има и по програмата за развитие на селските райони, където страната може още тази година да загуби 385 млн. евро. "Има обективни причини за този риск, като липсата на достатъчно интерес по отделни мерки като биоземеделието, но при пълна мобилизация на министерство на земеделието и фонд "Земеделие" парите могат да се спасят", коментира Дончев.
ПРАВИЛА
Бюджетът на всяка оперативна програма се разработва на годишна база, като парите за всеки годишен бюджет следва да са усвоени до 2 години. Неусвоената част от годишния бюджет се губи. По тази формула през 2013 г. трябва да се усвоят парите за 2011 и 2010 г., за която крайният срок за усвояване бе по-дълъг - 3 години.