24 Януари 2025, 21:39 Днес (2) | Вчера (2)

За 15 минути ще се регистрира фирма в електронния регистър

27 Февруари 2006 08:32 в-к "Монитор" по статията работи:
A+ A-

Едноличен търговец ще се регистрира за минути, а до два дни ще отнема регистрацията на холдинг със сложна структура

Между 15 минути и 2 дни ще трае срокът за регистрация на фирмите през 2007 г., след като се изгради централизиран електронен регистър. Това предвижда законопроектът за търговския регистър, чието гледане на второ четене в парламента предстои. Едноличен търговец ще се регистрира за минути, а до два дни ще отнема регистрацията на холдинг със сложна структура.
Сега този процес продължава до няколко седмици, а самата регистрация се извършва от съдилищата.
Подаването на заявление ще се извършва по електронен път, което ще доведе до прозрачност и възможност за справки в електронните данни. Според авторите на законопроекта с изваждането на търговския регистър от съдилищата дейността на магистратите ще се подобри, тъй като те няма да се занимават с непривичната за тях дейност. Законът предвижда не само да се ускори регистрацията, но и да поевтинее. Процедурите за това ще бъдат опростени, сигурни и достъпни в интернет.
В момента у нас има между 400 000 и 700 000 фирми фантоми, които създават условия за пране на пари и източване на ДДС. Това сочат данни на Българската стопанска камара, обявени неотдавна от нейния председател Божидар Данев. По думите му източването на средства и  активи сега е масово явление в икономиката ни, а един от основните методи за справяне със сенчестата икономика е пререгистрирането на всички търговски дружества в България до края на 2008 г. Това се предвижда и в законопроекта за Търговския регистър. В него е записано, че до 2 години след влизането му в сила фирмите трябва отново да се регистрират. Очакванията са законопроектът да влезе в сила от 1 септември 2006 г.
В последния вариант на законопроекта е намерено законодателно решение на някои въпроси, които в първоначалния вариант будеха опасения, коментира Наталия Събева, главен юрисконсулт на БСК.
За да бъде гарантирана правната сигурност, е предвидено длъжностни лица по вписванията с юридическо образование да извършват проверка на документите, с които се заявява вписване. Разбира се, остава открит въпросът за подходящо обучение на тези лица.
Във връзка с изискването на уникалност на фирмата на територията на цялата страна и за да се избегне дублиране на наименования при пререгистрацията, е предвидена възможност всеки търговец да запази фирмата, като към нея добави името на населеното място на окръжния съд по пререгистрацията.
При обжалванията на отказите от вписване е дадена възможност за избор - обжалване по административен ред или направо пред съд. Въпреки това, обжалване пред министъра на правосъдието си остава неудачно законодателно решение, тъй като това е нетипична дейност за министерството, за която то не разполага с кадрови капацитет, смята Събева.
Като слаба страна на законопроекта в БСК отчитат прекратяването на търговците, които не са се пререгистрирали в тригодишния срок. Причината е, че би следвало от отговорност на тези търговци за задължения към трети лица да бъдат освободени съдружниците и акционерите. Отговорността да бъде ограничена само до членовете на управителните органи, тъй като именно тяхно е задължението да осигурят пререгистрирането на дружеството.
Противници на идеята за нов търговски регистър, естествено са повечето магистрати. Според съдиите е по-добре парите, предназначени за регистъра, да се дадат в съда, за да се подобри регистърната системата, която отдавна функционира там. Работата трябвало да се извършва именно от съдии, тъй като новите регистратори нямало да са достатъчно компетентни, защото нямат юридическо образование. Според запознати обаче споровете са провокирани от апетити за 50-60 млн. лв. годишно, които се събират от такси за фирмена регистрация.
От "Информационно обслужване" пък смятат, че реформата в регистърното производство, която предвижда изваждането на фирмените архиви от съда и прехвърлянето им към Агенцията по вписванията към правосъдното ведомство на практика ще дублира разработения още през 1989 г. търговски регистър "Делфи". Дълго чаканият закон за електронния регистър трябва да промени само един параграф в сегашното законодателство и облекчението за фирмите ще се усети незабавно, твърдят още от "Информационно обслужване".
Бизнесът обаче е категоричен, че в съдилищата се наблюдава корупция. Всички сме ставали свидетели на това, че една фирма се регистрира за 2 часа, а друга - за 2 седмици, припомни Божидар Данев. Затова законопроектът е огромна крачка напред в борбата със сивата икономика. Но за да функционира качествено регистърът, той трябва да бъде вързан и към регистрите на личните карти, Агенцията по приходите, митническите системи. В противен случай няма да може да се ползва тяхната информация.
Важно постижение на законопроекта според шефа на БСК е унифицирането на документите за вписване, при което се избягва различната съдебна практика по места. Въвежда се освен това уникалност на фирменото наименование на територията на цялата страна, а не само в определен район, както е сега. Предвидената възможност за он-лайн справки за всички вписани в регистъра обстоятелства и документи пък ще даде възможност за бърза информация за бизнес партньори и, като цяло - за по-голяма прозрачност на процеса.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив